wrzesień 2023

Dożynki Powiatowo- Gminno- Parafialne.

Tegoroczne Dożynki Powiatowo- Gminno- Parafialne odbyły się w Tuliszkowie w niedzielę 3 września.

W kościele pw. św. Wita podziękowano za tegoroczne plony. Mszę koncelebrowali ks. prałat Stanisław Nowak – proboszcz parafii św. Wita w Tuliszkowie, ks. prałat Marek Kasik – proboszcz parafii NSPJ w Turku oraz ks. prałat Stanisław Płaszczyk – proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Mikołaja Biskupa w Malanowie.

Po mszy świętej barwny korowód starostów dożynkowych, delegacji wieńcowych i gości przy dźwiękach orkiestry, udał się na miejski stadion. Tam przywitał ich dożynkową pieśnią zespół seniorów „Jesień”. Nastepnie starostowie dożynkowi wręczyli bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż Krzysztofowi Romanowi – Burmistrzowi Gminy i Miasta Tuliszków oraz Staroście Powiatu Tureckiego Dariuszowi Kałużnemu. Poprosili wówczas włodarzy, by dzielili chleb tak, by nikomu go nie zabrakło.

Burmistrz Krzysztof Roman powitał zaproszonych gości i w swoim przemówieniu nawiązał do postaci rycerza Janusza z Tuliszkowa, będącego symbolem miasta. Podkreślił znaczenie tego dyplomaty i rycerza dla ówczesnej Europy. Docenił również trud rolników nazwając ich solą ziemi. Podziękował Bogu za łaskę tegorocznych plonów i przyrodzie za to, że umożliwiła je zebrać pomimo całej jej nieprzewidywalności w postaci suszy, przymrozków czy gwałtownych ulew. 


Kolejnym elementem uroczystosci dożynkowych był  konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Powiatu Tureckiego, do którego przystąpiło dziewięć wieńców: z gminy Brudzew, miasta Dobra, gmin Kawęczyn, Malanów, Przykona, Turek i Władysławów oraz Gminy i Miasta Tuliszków. Starostwo Powiatowe w Turku reprezentował wieniec zespołu „Razem” z gminy Brudzew. Jury zdecydowało się nagrodzić je wszystkie.
Podczas uroczystości dożynkowych uhonorowano szesnastu rolników z powiatu tureckiego medalami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”. 
W konkursie na „Eko stoisko” powiatu tureckiego wyróżniono Koła Gospodyń Wiejskich z Gąsina, Rudy, Wymysłowa, Ogorzelczyna, Wróbliny i Russocic. Trzecie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Kasztelanki” z Wyszyny, drugie KGW w Małoszynie, a pierwsze  KGW ze Smaszewa.
Rozstrzygnięto również zmagania o tytuł powiatowego mistrza w dojeniu krowy oraz w przeciąganiu liny. Pierwszy tytuł przypadł Pawłowi Maciejewskiemu, reprezentującemu gminę Kawęczyn, drugi był Przemysław Tomczak z gminy Dobra, a trzeci Piotr Piekarski z Wielopola. Mistrzostwa w przeciąganiu liny wygrała drużyna z Malanowa, która pokonała w finałowym starciu reprezentację Tuliszkowa. Trzecie miejsce zajęła gmina Kawęczyn.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert zespołów działających przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie.

 • uroczystosc dozynkowa (15)
 • uroczystosc dozynkowa (1)
 • uroczystosc dozynkowa (2)
 • uroczystosc dozynkowa (3)
 • uroczystosc dozynkowa (4)
 • uroczystosc dozynkowa (5)
 • uroczystosc dozynkowa (6)
 • uroczystosc dozynkowa (7)
 • uroczystosc dozynkowa (8)
 • uroczystosc dozynkowa (9)
 • uroczystosc dozynkowa (10)
 • uroczystosc dozynkowa (11)
 • uroczystosc dozynkowa (12)
 • uroczystosc dozynkowa (13)

Narodowe Czytanie 2023.

Zapraszamy na Narodowe Czytanie "Nad Niemnem", które odbędzie się 9 września br. (sobota) o godzinie 11:00 przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie.
 
Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła. Niech nasze wspólne czytanie "Nad Niemnem" oprócz przyjemności, przyniesie także wiele pożytku.
 • plakat narodowe czytanie

Tuliszkowski Budżet Obywatelski na rok 2024- opisy złożonych projektów.

 

Szanowni Państwo,

prezentujemy Państwu  opisy złożonych projektów w ramach Tuliszkowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2024, na które będzie można oddać swój głos w dniach 18.09- 20.09.2023 r.

Stowarzyszenie Solidarni w Partnerstwie zaprasza do udziału w konkursie kulinarnym.

 

Konkurs kulinarny odbędzie się w niedzielę 1.10.2023 roku o godzinie 14.00 w Starym Mieście.

Konkurs adresowany jest do organizacji/osób/grup nieformalnych z obszaru Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie” (tj. gmin: Golina, Grodziec, Rychwał, Rzgów, Stare Miasto i Tuliszków).

W zmaganiach konkursowych mogą wziąć udział lokalni wytwórcy i producenci, zarówno osoby mające zarejestrowaną działalność, jak i osoby działające hobbystycznie, nie prowadzące działalności, np. osoby prywatne, Koła Gospodyń Wiejskich, Kluby Seniora, OSP itp.

Szczegóły dostepne są w regulaminie.

 

 • Plakat konkurs kulinarny SSwP_page-0001

Zasady tworzenia Tuliszkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Drodzy Mieszkańcy Tuliszkowa,
przypominamy zasady tworzenia Tuliszkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Nabór kandydatów na członków Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych Powiatu Tureckiego.

Z uwagi na kończącą się kadencję Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych Powiatu Tureckiego, uprzejmie informujemy, że w dniu 1 września 2023 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego ukazało się Ogłoszenie Starosty Tureckiego w sprawie zgłaszania kandydatów do Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych Powiatu Tureckiego (poz. 7965).

Zgłoszenia należy składać w formie pisemnej w zamkniętej kopercie z dopiskiem „dotyczy zgłoszenia kandydata na członka Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Turku” zgodnie z załącznikiem do niniejszego ogłoszenia na adres: Starostwo Powiatowe w Turku, ul. Kaliska 59, 62-700 Turek do dnia 11 października 2023 r.

Serdecznie zachęcamy do zgłaszania kandydatów.

Informacja o głosowaniu do Tuliszkowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2024.

Drodzy mieszkańcy Tuliszkowa.

GŁOSOWANIE W SPRAWIE WYBORU ZADAŃ W RAMACH  TULISZKOWSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO ODBĘDZIE SIĘ 
W DNIACH  18.09.2023 R.—20.09.2023 R. 
W GODZINACH OD 8.00 DO 17.30 
W POKOJU NR 13 W URZĘDZIE GMINY I MIASTA W TULISZKOWIE. 

 

Zasady głosowania:

· każdy mieszkaniec Tuliszkowa może głosować tylko i jest uprawniony do oddania jednego głosu,

· głos oddaje się poprzez postawienie znaku „X” w kratce obok wybranego projektu,

· głos uważa się za nieważny , jeżeli na karcie do głosowania nie wybrano żadnego Projektu lub

  wybrano więcej niż jeden Projekt.

 

Aby wziąć udział w głosowaniu należy  posiadać dowód osobisty lub legitymację szkolną.

 

 

 

 • opis głosowaniagłosowanie

Stowarzyszenie Solidarni w Partnerstwie zaprasza na "Festiwal Smaków".

Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w wydarzeniu promocyjnym "Festiwal smaków ze Stowarzyszeniem "Solidarni w Partnerstwie" realizowanym w ramach projektu współpracy pn. "Spektakl Międzypokoleniowych Atrakcji Kulinarnych" (SMAK).

W programie wiele atrakcji.

Szczegóły dostępne na plakacie

 • plakat zapowiadający wydarzenie pod nazwą Festiwal smakówPlakat - Festiwal smaków

Rowerowy zawrót głowy ze Stowarzyszeniem Solidarni w Partnerstwie.

Stowarzyszenie "Solidarni w Partnerstwie" zaprasza na rajd rowerowy "Rowerowy Zawrót Głowy ze Stowarzyszeniem Solidarni w Partnerstwie", który odbędzie się 1 października br.

 

Szczególy dostępne w regulaminie.

 

 • Plakat-rajd-rowerowy (1)

Finałowy Rajd Rowerowy " W krainie kwitnącej czereśni".

Gmina i Miasto Tuliszków oraz Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Tuliszkowie zorganizowały w tym roku cykl czterech rajdów rowerowych " W krainie kwitnącej czereśni".

14 maja br. odbył się pierwszy rajd, natomiast 17 września miał miejsce ostatni. W okresie wakacyjnym miłośnicy dwóch kółek mogli podziwiać najciekawsze zakątki naszej gminy, bowiem trasy zostały ułożone tak, aby zobaczyli  jak najwięcej najpiękniejszych miejsc. Pierwszy z rajdów wpisał się w cykl  wydarzeń organizowanych przez Gminę i Miasto Tuliszków w celu uczczenia 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, bowiem pamięć o wydarzeniach z 1863 r jest wciąż żywa w Tuliszkowie i okolicznych miejscowościach. Rowerzyści wyruszyli z miejscowości Grochowy, w gminie Rychwał, gdzie na mogile powstańców Burmistrz Gminy Rychwał- Pan Stefan Dziamara, przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta w Tuliszkowie oraz PTTK CIKLO Konin zapalili znicze. Był to symboliczny gest oddający hołd i cześć poległym w walkach powstańcom. Na koniec delegacja rajdu rowerowego zapaliła również znicz pod pomnikiem ku czci Powstańców z 1863-1864 r., znajdującym się przed budynkiem szkoły podstawowej w Tuliszkowie.

Cyklicznie odbywająca się inicjatywa przyciągnęła wielu zwolenników jazdy rowerowej. Finały poszczególnych rajdów odbywały się w kilku sołectwach naszej gminy, które zaangażowały się w organizację wydarzenia, za co serdecznie dziękujemy. Gospodarzem rajdu finałowego było Sołectwo Sarbicko, które przygotowało dla uczestników wiele wspaniałych atrakcji, jak również pyszny poczęstunek. Burmistrz Krzysztof Roman podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację poszczególnych rajdów rowerowych, wręczając statuetki. Ponadto, z rąk burmistrza, okazały puchar otrzymała Sekcja Turystyki Rowerowej  CIKLO PTTK Konin, za pomoc w organizacji rajdów i zapewnienie bezpieczeństwa przejazdu rowerzystom.

Głównym punktem programu było losowanie nagrody głównej- roweru.  Udział w losowaniu mogły wziąć osoby, które posiadały co najmniej trzy pieczątki potwierdzające udział w cyklu czterech rajdów rowerowych. Szczęśliwym zwycięzcą został  Antoni Kowlaczyk. Poza tym, wylosowano uczestników, którzy otrzymali bidony, pompki do rowerów i inne akcesoria rowerowe.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację rajdów rowerowych „W krainie kwitnącej czereśni”. Dziękujemy również wszystkim cyklistom, którzy zechcieli miło spędzić czas podróżując po naszej tuliszkowskiej ziemi.

 

 • finaowy rajd rowerowy (15)
 • finaowy rajd rowerowy (1)
 • finaowy rajd rowerowy (2)
 • finaowy rajd rowerowy (3)
 • finaowy rajd rowerowy (4)
 • finaowy rajd rowerowy (5)
 • finaowy rajd rowerowy (6)
 • finaowy rajd rowerowy (7)
 • finaowy rajd rowerowy (8)
 • finaowy rajd rowerowy (9)
 • finaowy rajd rowerowy (10)
 • finaowy rajd rowerowy (11)
 • finaowy rajd rowerowy (12)
 • finaowy rajd rowerowy (13)

Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Tuliszkowie zaprasza na koncert Marka Piekarczyka.

Już 20 października br. zapraszamy na koncert Marka Piekarczyka, legendy polskiej sceny muzycznej, wokalisty zespołu TSA, wieloletniego trenera muzycznego show "The Voice of Poland", współautora książki "Zwierzenia kontestatora". 

Podczas koncertu będzie można usłyszeć zarówno ballady rockowe, jak i piosenki z lat 60-tych i 70-tych w nowych, ciekawych aranżacjach. 
Zapowiada się wyjątkowy wieczór.

Bilety na koncert do nabycia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuliszkowie.

Cena biletu: 40,00 zł

 • piekarczykMarek Piekarczyk

Wyniki głosowania do Tuliszkowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2024.

Szanowni Mieszkańcy Tuliszkowa.

Dziękujemy za udział w głosowaniu do Tuliszkowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2024.

278  mieszkańców Tuliszkowa wzięło udział w głosowaniu tajnym zorganizowanym w dniach 18- 20.09.2023 r. w Urzędzie Gminy i Miasta w Tuliszkowie. Oddano 270 głosów ważnych, 8 głosów nieważnych.

Lista projektów wraz z liczbą oddanych głosów przedstawia się następujaco:

1.    Ale wkoło jest wesoło!  - 18 głosów  
2.    Budowa automatycznego systemu nawadniania płyty boiska stadionu w Tuliszkowie –  79 głosów
3.    Modernizacja amfiteatru i aranżacja terenu sąsiadującego na cele kultury otwartej – 102 głosy
4.    Sensoryczny plac zabaw dla dzieci i młodzieży – 57 głosów
5.    Tuliszkowskie kino pod chmurką- 14 głosów


W związku z powyższym projekt, który zdobył największą liczbę głosów : Modernizacja amfiteatru i aranżacja terenu sąsiadującego na cele kultury otwartej  na kwotę 213 000 zł. zostanie wpisany do budżetu Gminy i Miasta Tuliszków na rok 2024.

 

Kolejne dofinansowanie dla Gminy i Miasta Tuliszków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Gmina i Miasto Tuliszków otrzyma dofinansowanie w wysokości 1 164 000 zł na realizację inwestycji Poprawa infrastruktury społecznej - dostosowanie budynku ośrodka zdrowia w Grzymiszewie dla osób z niepełnosprawnościami oraz  1 176 610 zł na Rozwój infrastruktury drogowej w miejscowościach Piętno i Grzymiszew.

Gmina i Miasto Tuliszków otrzymała promesy do realizacji wyżej wymienionych zadań inwestycyjnych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

 

 • POlski Ład

Zawiadomienie o LXXII sesji Rady Miejskiej w Tuliszkowie.

Biuro Rady Miejskiej w Tuliszkowie informuje, że w dniu 28 września 2023 r. o godz. 15.00 w sali nr 25 Urzędu GiM w Tuliszkowie odbędzie LXXII sesja Rady Miejskiej w Tuliszkowie, z następującym porządkiem obrad:
 
1.    Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2.    Przedstawienie porządku obrad.
3.    Przyjęcie protokołu z obrad LXX i LXXI  sesji Rady Miejskiej.
4.    Informacja Burmistrza o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
5.    Podjęcie uchwały w sprawie opinii do wniosku Nadleśnictwa Turek o uznanie za ochronne lasów położonych   w granicach administracyjnych Gminy i Miasta Tuliszków.
6.    Podjęcie uchwały w sprawie regulaminu głosowania w wyborach ławników do sądów powszechnych.
7.    Podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławników na kadencję od 2024r. do 2027 r.
8.    Podjęcie uchwały w sprawie  przystąpienia do opracowania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu.
9.    Podjęcie uchwały w sprawie w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy i Miasta Tuliszków na 2023 rok.
10.  Podjęcie uchwały zmiany WPF GiM Tuliszków na lata 2023-2026.
11.   Interpelacje i zapytania radnych.
12.   Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
13.   Wolne wnioski i informacje.
14.   Zamknięcie obrad LXXII sesji Rady Miejskiej.

Obrady sesji na żywo: https://www.tuliszkow.pl/72,rada-miejska - wybieramy zakładkę sesja na żywo.

Projekty uchwał dostępne są na stronie:

https://bip.tuliszkow.pl/kategorie/11-projekty-uchwal-rady-miejskiej/artykuly/530-projekty-uchwal-na-lxxii-sesje-rady-miejskiej-w-tuliszkowie?lang=PL

 

 

Informacja dla mieszkańców.

Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków informuje o uruchomieniu dodatkowego naboru do projektu na dotację do montażu Odnawialnych Źródeł Energii w budynkach mieszkalnych, tj. Instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i pomp ciepła. 

Zapisy do projektu będą możliwe od 02.10.2023r. do 13.10.2023r. 

Więcej informacji znajdą Państwo pod nr tel. DOEKO Group - 12 446 42 97 
lub 63 279 17 67 – UGiM w Tuliszkowie.

Kolejne środki finansowe dla Gminy i Miasta Tuliszków.

Gmina i Miasto Tuliszków pozyskała  kolejne środki finansowe.
Tym razem 400 tys. zł na „Remont i przebudowę budynku przy Placu Wolności 3 w Tuliszkowie z przeznaczeniem na utworzenie ‘Klubu Seniora' - etap II  

Dofinansowanie otrzymamy w ramach  II edycji Ogólnopolskiego Programu Odnowy Zabytków. 

Rządowy Program Odbudowy Zabytków to specjalny fundusz przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane w należących do nich obiektach zabytkowych.

 • Klub Seniora
 • rządowy program odbudowy zabytków

Nowy rozdział sportowej pasji: Orlik po modernizacji.

Dla wielu miłośników sportu i aktywności fizycznej, Orlik to miejsce, które zawsze było źródłem radości i wspomnień. Teraz nasza gmina dokonała gruntownej modernizacji boiska, aby jeszcze bardziej dostosować je do potrzeb naszej społeczności sportowej. 


Prace budowlane wykonane zostały w okresie od 02.08.2023 r. do 21.09.2023 r.
Głównym wykonawcą była firma ANSBUD Aneta Strzelczyk z siedzibą Wyborów 21A, 26-902 Grabów nad Pilicą.

Zakres prac obejmował demontaż istniejącej nawierzchni z trawy syntetycznej, rozbiórkę nawierzchni boiska z poliuretanu, montaż nawierzchni z trawy syntetycznej (włókno wzmocnione rdzeniem zapewniającym stabilizację włókna), wykonanie linii boiska, wykonanie nowej nawierzchni boiska poliuretanowego, montaż sprzętu sportowego ( m.in. dodatkowo zestawu do tenisa ziemnego).

Wartość inwestycji wyniosła 784 597, 68 zł
Wartość dofinansowania 415.000 zł

Dofinansowano przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Program modernizacji kompleksów sportowych Moje Boisko- ORLIK 2012- edycja 2022.

Jednym z głównych celów modernizacji Orlika było uczynienie go miejscem dostępnym i przyjaznym dla wszystkich grup wiekowych,  utworzenie z niego centrum aktywności społecznej. 

 • Orlik
 • boiskosportoweIMG-20230927-WA0005
 • boisko wielofunkcyjneIMG-20230927-WA0004
 • OrlikIMG-20230927-WA0003
 • Ministerstwo Sportu i Turystyki

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Turku od września 2023 roku został uruchomiony: Punkt doradztwa dla młodzieży w powiecie tureckim.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Turku od września 2023 roku został uruchomiony:

Punkt doradztwa dla młodzieży w powiecie tureckim.

Punkt będzie działał w formule otwartej z dostępnością dla młodzieży, pracodawców oraz innych osób zainteresowanych informacjami lub współpracą.

Dostęp stacjonarny :
Usługi stacjonarne będą realizowane przez Konsultantów rynku pracy :
codziennie w dni robocze w godzinach 7.30 do 15.30
dyżury we wtorki i czwartki do godz. 17.00.
Adres: Powiatowy Urząd Pracy w Turku ul. Komunalna 6,
pokój nr 1-2, stanowisko nr 5-6.

Dostęp zdalny :
Z Konsultantami rynku pracy można się kontaktować :
telefonicznie pod numerami tel. 63. 280 23 68 oraz  63 280 23 69.
za pomocą adresu email : pdm@pup.turek.pl.
za pomocą formularza kontaktowego dostanego na stronie internetowej PUP Turek w zakładce Formularz kontaktowy.

Szczegółówe informacje dostępne na stronie:

https://turek.praca.gov.pl/punkt_doradztwa_dla_mlodziezy

 

W Ogorzelczynie objęto ochroną jako pomnik przyrody drzewo gatunku lipa drobnolistna.

Ochrona drzew i uznawanie ich za pomniki przyrody to ważny krok w dbaniu o nasze środowisko naturalne.
Pomniki przyrody mają ogromne znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej i zachowania dziedzictwa przyrodniczego.

W Ogorzelczynie objęto ochroną jako pomnik przyrody drzewo gatunku lipa drobnolistna o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 130 cm wynoszącym 456 cm,  rosnące na terenie Szkoły Podstawowej.

Drzewo wyróżnia się spośród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali co najmniej gminy przede wszystkim ze względu na obwód pnia, ale również wielkość i rozłożystość korony.  

Dodatkowo spełnia kryteria określone w ww. rozporządzeniu Ministra Środowiska to znaczy, iż mierzone na wysokości 130 cm przekracza minimalny obwód pnia określony dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew, wyszczególnionych w załączniku do rozporządzenia.
Objęcie przedmiotowego drzewa ochroną prawną pozwoli na  jego zachowanie dla przyszłych pokoleń oraz  zwiększy świadomość ekologiczną mieszkańców.

 • zebrani pod pomnikiem przyrodyIMG_1443
 • pod nowym pomnikiem przyrodyIMG_1487
 • odsloniecie tablicyIMG_1457
 • uroczystość w szkoleIMG_1483