Warto wiedzieć

Podstawa prawna do działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych w gminie:
Ustawa z dnia 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi tj. Dz. U. z 2023r., poz. 2151.
oraz 
1) Uchwała Rady Miejskiej w Tuliszkowie Nr 0007.39.2018  z dnia 14.09 2018 r. w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gminy i Miasta Tuliszków oraz zasad usytuowania na terenie Gminy i Miasta Tuliszków 
3)  Zarządzenie Nr 20/2003 Burmistrza Gminy i Miasta w Tuliszkowie z dnia 21.05.2003 r. w sprawie Regulaminu GKRPA.
4) Zarządzenie Burmistrza Nr 0050.9.2012  z dnia 13 marca 2013r. w sprawie zmiany zarządzenia Nr 20/2003 Burmistrza Gminy i Miasta w Tuliszkowie w sprawie powołania GKRPA i ustalenie Regulaminu GKRPA.
5) Zarządzenie Burmistrza Nr 0050.114.2023 z dnia 04.10.2023r. w sprawie zmian Zarządzenia nr 20/2003 Burmistrza GiM Tuliszków z dnia 21,05,003 r. w sprawie powołania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i ustalenia Regula8inu GKRPA
6) Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Program Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Tuliszków na dany rok.

Do zadań Gminnej Komisji Rozwiązywania problemów Alkoholowych należy, m. innymi:
1)    Inicjowanie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych,
2)    Podejmowanie czynności związanych z zastosowaniem obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego wobec osoby uzależnionej od alkoholu.
3)    Kontrola punktów sprzedaży napojów alkoholowych,
4)    Opiniowanie wniosków o wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Polskie prawo definiuje:

stan po użyciu alkoholu, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (lub rejestruje się obecność alkoholu w wydychanym powietrzu na poziomie od 0,1mg do 0,25 mg w 1 dm3 ).
stan nietrzeźwości, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila (lub rejestruje się obecność alkoholu w wydychanym powietrzu na poziomie powyżej 0,25 mg w 1dm3).
Dla oceny stanu trzeźwości ważna jest umiejętność szacunkowego obliczenia poziomu stężenia alkoholu we krwi. W tym celu można posłużyć się następującymi wzorami:


x g 100% alkoholu
Dla mężczyzn = -----------------------------------
waga ciała( w kg) x 70%
x g 100% alkoholu
Dla kobiet = -----------------------------------
waga ciała( w kg) x 60%
 
Przy czym 10 g czystego, 100% alkoholu (1 standardowa porcja alkoholu) zawarte jest w: w ok. 250ml piwa o mocy 5%, w ok. 100 ml wina o mocy 12% oraz w ok. 30 ml wódki o mocy 40%.

 
Sygnały ostrzegawcze: 
picie alkoholu staje się problemem gdy:
· zwiększa się ilość i częstotliwość spożywania alkoholu,
· zmienia się funkcja picia i rola alkoholu w życiu (picie nie jest już tylko elementem wzorca kulturowego, ale staje się lekarstwem na stres, smutek, samotność, lęk),
· postępuje przywiązanie do sytuacji picia (narasta koncentracja na sytuacjach związanych 
z piciem, oczekiwanie na moment picia, celebrowanie picia, niepokój w sytuacji niemożności napicia się),
· alkohol spożywany jest w nieodpowiednich sytuacjach jak: okres ciąży i karmienia piersią, prowadzenie pojazdów, przy spożywaniu leków wchodzących w reakcje z alkoholem, pomimo chorób wykluczających spożywanie alkoholu itp.
· nasilają się incydenty upojenia,
· pojawia się zaniepokojenie piciem i uwagi krytyczne wyrażane przez osoby bliskie oraz sygnały sugerujące ograniczenie ilości lub powstrzymanie się od picia,
· używanie alkoholu staje się sposobem usuwania przykrych skutków poprzedniego picia (klinowanie),
· pojawiają się trudności w przypominaniu sobie co się działo poprzedniego dnia w sytuacjach związanych z piciem,
· rosną negatywne konsekwencje nadużywania alkoholu, a mimo to picie jest nadal kontynuowane.

Ryzykowne spożywanie alkoholu to picie nadmiernych ilości alkoholu (jednorazowo
i łącznie w określonym czasie) nie pociągające za sobą aktualnie negatywnych konsekwencji, przy czym można oczekiwać, że konsekwencje te pojawią się, o ile obecny model picia alkoholu  nie zostanie zmieniony. 

Picie szkodliwe to taki wzorzec picia, który już powoduje szkody zdrowotne, fizyczne bądź psychiczne; ale również psychologiczne i społeczne, przy czym nie występuje uzależnienie od alkoholu. 

Uzależnienie od alkoholu jest następstwem długotrwałego szkodliwego spożywania alkoholu, w którym picie uzyskuje zdecydowane pierwszeństwo przed zachowaniami, które kiedyś były dla osoby pijącej ważniejsze.