styczeń 2023

"Niechaj prowadzi nas gwiazda"- Orszak Trzech Króli 2023.

6 stycznia 2023 r. mieszkańcy ziemi tuliszkowskiej po raz kolejny pokłonili się Dzieciątku Jezus. Orszak Trzech Króli 2023 przeszedł ulicami Tuliszkowa pod hasłem: "Niechaj prowadzi nas gwiazda".

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. św. Wita. Następnie barwny korowód udał się do hali widowiskowo- sportowej w Tuliszkowie.  Prowadzeni przez gwiazdę parafianie, podążali w orszaku, z kolorowymi koronami na głowach, śpiewając kolędy. W hali sportowej trzej królowie : Kacper, Melchior i Baltazar oddali pokłon narodzonemu Dzieciątku Jezus. W darze przynieśli Nowonarodzonemu to, co mieli najcenniejszego – złoto, kadzidło i mirrę. Parafianie kolędowali razem z młodzieżą ze Studia Piosenki, które działa przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie.

W tym roku w rolę Świętej Rodziny, wcielili się Magdalena i Damian Maćkowscy z córką Ritą. Natomiast trzema królami zostali: ksiądz Mateusz Brzeziński oraz druhowie z OSP Tuliszków- Albert Jesiołkiewicz i Michał Płóciennik. 

 

  • orszak (1)
  • orszak (7)
  • orszak(2)
  • orszak (2)
  • orszak (3)
  • orszak (5)
  • orszak (6)
  • orszak (8)

Piąty Koncert Noworoczny- kobiece piękno, męska siła.

7 stycznia 2023 r. w hali widowiskowo-sportowej w Tuliszkowie, już po raz piąty, odbył się Koncert Noworoczny organizowany przez Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Tuliszkowie. 

Na tuliszkowskiej scenie spotkały się dwa żywioły - solistki i tenorzy, kobiece piękno i męska siła, liryczny kunszt i bohaterska odwaga. W programie koncertu znalazły się utwory muzyki operowej, wielkie arie, znane przeboje muzyki filmowej i musicalowej.  Publiczność bawiła się wspaniale w styczniowy, sobotni wieczór dzieki: akordeoniście Andrijowi Melnykowi, solistkom i solistom: Lucynie Białas, Annie Michalak, Klaudiuszowi Kapłonowi, Anatolyjowi Pohrebnoy oraz nieocenionemu Bartoszowi Kuczykowi, prowadzącemu koncert.

 

 

  • koncert noworoczny (7)
  • koncert noworoczny (1)
  • koncert noworoczny (2)
  • koncert noworoczny (3)
  • koncert noworoczny (4)
  • koncert noworoczny (5)
  • koncert noworoczny (6)

Wniosek o preferencyjny zakup paliwa stałego dla gospodarstwa domowego w roku 2023.

Na podstawie Ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz.U.2022.2236 z dnia 2022.11.02) informujemy, że Gmina i Miasto Tuliszków kontynuuje w 2023 roku zakup paliwa stałego  z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych zlokalizowanych na terenie Gminy.

 

Ferie zimowe 2023.

Ruszają zapisy na PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA, czyli Ferie w MGOK!

Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat na zajęcia.

Zabierzemy Was w PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA!

Każdego dnia odwiedzimy inny odległy kraj, poznamy jego język, kulturę, smaki i zapachy, ulubione aktywności oraz wiele ciekawostek o każdym z nich. Wypijemy herbatkę w Japonii i zrobimy sushi, poznamy smaki Brazylii, zjemy pizzę we Włoszech, powąchamy Indyjskie przyprawy, spróbujemy Coca-Colę w USA i wiele, wiele, więcej atrakcji czeka na Was podczas tegorocznych ferii.

Szczególowe informacj dostępne są pod numerem telefonu 63 2793 170.

  • plakat z napisem ferie zimowe

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Zapraszamy do udziału w 31. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie w niedzielę 29 stycznia br. w hali widowiskowo- sportowej w Tuliszkowie, o godz. 17.00.

W programie:

  • występy dzieci i młodzieży,
  • licytacje
  • kawiarenka

W Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Grzymiszewie w godzinach od 15.00 - 17.00.

W programie:

  • występy dzieci i młodzieży
  • kawiarenka
  • licytacje

W tym roku wolontariusze zbierają pieniądze na walkę z sepsą.

 

  • WOŚP

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

Szanowni Państwo. 

W 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. 

Trwające w latach 1863- 1864 Powstanie Styczniowe  było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem. Było ono  końcem pewnej epoki w naszej historii. To kres romantyzmu, ale też ostatnia w XIX wieku próba wydźwignięcia się na niepodległość. Pomimo ogromnych strat, jakie poniosło społeczeństwo polskie w wyniku działań wojennych, represji, zsyłek i emigracji, idea walki o niepodległość przekazywana była kolejnym pokoleniom, które czerpały z niej natchnienie, i które ostatecznie doprowadziły w 1918 roku do odrodzenia Państwa Polskiego.

Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków- Krzysztof Roman zaprasza Mieszkańców do uczestnictwa  w obchodach największego zrywu niepodległościowego w historii Polski, który miał miejsce również na ziemiach tuliszkowskich.

Przygotowaliśmy dla Państwa  uroczystości, które pozwolą oddać hołd poległym w walkach powstańcom i uczcić wybuch powstania , które wywarło istotny wpływ na losy narodu polskiego.

20 stycznia ( piątek) godz. 11.00

( Zespół Szkolno- Przedszkolny im. Romualda Traugutta w Grzymiszewie)

uroczystość Dnia Patrona Szkoły oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy w 30. rocznicę nadania szkole imienia Romualda Traugutta

 

22 stycznia ( niedziela) godz. 11.00

( Kościół pw. świętego Wita w Tuliszkowie)

Msza św. inaugurująca obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

 

24 stycznia ( wtorek) godz. 11.00 

( Szkoła Podstawowa w Tuliszkowie im. Powstańców Styczniowych 1863 r.)

Gloria Victis- uroczysty apel przygotowany przez społeczność Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie

  • część artystyczna w wykonaniu uczniów w hali widowiskowo- sportowej
  • - złożenie wiązanek pod pomnikiem Powstańców Styczniowych

Imprezy towarzyszące:

marzec- czerwiec

Międzyszkolny Konkurs Muzyczny; Konkurs Plastyczny i Konkurs Historyczny pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Tuliszków, organizowany przez Szkołę Podstawowa w Tuliszkowie

maj

MGBP w Tuliszkowie zaprasza na Rajd Rowerowy Śladami Powstania Styczniowego

2 września br. MGBP w Tuliszkowie zaprasza na Narodowe Czytanie- lektura "Nad Niemnem"- tematyka Powstania Styczniowego

wrzesień

MGOK zaprasza na warsztaty retoryczne

październik- listopad

Konkurs oratorskiprzygotowany przez MGOk

Wykład Jerzego Łojko - "Tuliszków i okolice Powstania Styczniowego".

  • plakat z Powstania Styczniowego

Zawiadomienie o LXV nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.

Biuro  Rady  Miejskiej  w Tuliszkowie informuje, że  w  dniu 24 stycznia 2023r. o godz. 10-tej w sali  nr 25 Urzędu GiM w Tuliszkowie odbędzie LXV nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Tuliszkowie, z następującym porządkiem obrad:

1.    Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2.    Przedstawienie porządku obrad.
3.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej GiM Tuliszków na 2023r.
4.    Podjęcie uchwały w sprawie w sprawie zmiany WPF GiM Tuliszków na lata 2023-2026.
5.    Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Sołeckich Strategii Rozwoju Sołectw: Gadowskie Holendry, Smaszew, Sarbicko w gminie Tuliszków.
6.    Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy stałych komisji Rady Miejskiej w Tuliszkowie na 2023r.
7.   Zamknięcie obrad.

Projekty uchwał dostępne są na stronie: http://bip.tuliszkow.pl/?c=998

Obrady sesji na żywo: https://www.tuliszkow.pl/72,rada-miejska - wybieramy zakładkę sesja na żywo.

"Znać przeszłość. Rozumieć teraźniejszość. Patrzeć w przyszłość" - uroczyste obchody 160. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

W 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. 

Trwające w latach 1863- 1864 Powstanie Styczniowe  było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem. Było ono  końcem pewnej epoki w naszej historii. To kres romantyzmu, ale też ostatnia w XIX wieku próba wydźwignięcia się na niepodległość. Pomimo ogromnych strat, jakie poniosło społeczeństwo polskie w wyniku działań wojennych, represji, zsyłek i emigracji, idea walki o niepodległość przekazywana była kolejnym pokoleniom, które czerpały z niej natchnienie, i które ostatecznie doprowadziły w 1918 roku do odrodzenia Państwa Polskiego. Na czele rządu narodowego kierującego powstaniem styczniowym stanął Romuald Traugutt. 

Przed objęciem funkcji dyktatora ten były żołnierz armii rosyjskiej z powodzeniem dowodził jednym z oddziałów powstańczych, choć początkowo wcale nie był zwolennikiem walki zbrojnej z zaborcą, zdając sobie sprawę z militarnej przewagi Rosjan. Gdy 17 października 1863 r. przejął władzę od Rządu Narodowego i został ostatnim dyktatorem Powstania Styczniowego, miał świadomość, jak  niezwykle trudna jest sytuacja powstańców, mimo to przedsięwziął szereg działań zmierzających do ratowania upadającej insurekcji.

Podjął próbę reorganizacji oddziałów partyzanckich, chcąc przekształcić je w regularną armię, odbudował centralne władze powstańcze. Przystąpił także do uwłaszczania chłopów, kwestię ich udziału w walkach uważał za kluczową dla przyszłości powstania. Widząc, że nie ma co liczyć na pomoc państw zachodnich, nawiązał kontakty z europejskim ruchem rewolucyjno-demokratycznym.

Kierując insurekcją dał się poznać jako utalentowany taktyk i organizator, odważny i konsekwentny przywódca.  To właśnie Romuald Traugutt jest patronem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie. W tym roku szkoła obchodzi jubileusz 30- lecia nadania jej imienia Romualda Traugutta. 

W piątek 20 stycznia zorganiozowano w szkole uroczyste obchody związane ze Świętem Patrona Szkoły, jak i również z 160. Rocznicą Wybuchu Powstania Styczniowego.

Uczniowiem zaprezentowali zaposzonym gościom specjalny program artystyczny z elementami teatru cieni, w którym pokazali heroizm i odwagę Romualda Traugutta w walce o odzyskanie przez Polskę upragnionej wolności. Odasłonięto również pamiątkową tablicę, poświęconą patronowi szkoły.   Znajdują się na niej słowa, które mają stać się symbolem uczniowskiej mocy i drogowskazem dorastania: „Znać przeszłość. Rozumieć teraźniejszość. Patrzeć w przyszłość”.

  • apel w szkole (1)
  • apel w szkole (2)
  • apel w szkole (3)
  • apel w szkole (4)
  • apel w szkole (5)
  • apel w szkole (6)
  • apel w szkole (7)
  • apel w szkole (8)
  • apel w szkole (9)

Dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy bilet wstępu na basen w Turku w okresie ferii kosztuje tylko 7 zł.

Burmistrz Krzysztof Roman podpisał porozumienie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Turku, na mocy którego dzieci i młodzież w wieku 8- 18 lat, zamieszkujące na terenie gminy Tuliszków, będą mogły w okresie ferii zimowych tj. od 30.01.2023 r do 12.02. 2023 roku  skorzystać z wejścia na basen w Turku, płacąc za bilet jedynie 7 zł. 

Uczniowie otrzymają bilet upoważniający do jednorazowego wejścia na basen w Turku w szkole, do której uczęszczają.
Pozostałe osoby zainteresowane otrzymaniem biletu wstępu proszone są o zgłoszenie się do Urzędu Gminy i Miasta w Tuliszkowie, w terminie od 27 stycznia br. w godz. 8.00- 15.00, do pokoju nr 13.

Ważne!
-Bilet jest jednorazowy. 
-Bilet jest przeznaczony dla osób w wieku 8- 18 lat ( należy posiadać legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający miejsce zamieszkania).
-Czas wejścia na basen- 70 minut.
-Bilet ważny jest w okresie ferii zimowych, od 30.01.2023 r do 12.02. 2023
-Bilet można zrealizować tylko i wyłącznie na basenie w Turku ( ulica Sportowa  9a). Dzieci do lat 7 - wstęp bezpłatny ( wymagana opieka dorosłego).

  • IMG-20230123-WA0000

Uroczyste obchody 160. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego w Szkole Podstawowej im. Powstańców 1863 r. w Tuliszkowie.

Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i odcisnęło ogromne piętno na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń Polaków.

Patronem szkoły w Tuliszkowie są bohaterowie walk o wolność - uczestnicy powstania styczniowego. 24 stycznia odbyła się w placówce uroczystość, mająca na celu uczczenie ich bohaterskich czynów.

Społeczność szkolna, w zaprezentowanym montażu słowno- muzycznym pokazała, że powstanie styczniowe to wspólna historia Polaków. Represje, które dotknęły ocalałych przy życiu i ich rodziny były niezwykle dotkliwe: konfiskata majątku, zsyłki na Sybir, prześladowania. O randze wtorkowego wydarzenia świadczyła obecność trzech sztandarów w tym historycznego, który pochodzi z 1976 roku, a obecnie jest eksponatem Parafialnego Muzeum Religijno-Patriotycznego w Tuliszkowie.

Społeczność szkolna zaplanowała szereg działań, dzięki którym pamięć o wydarzeniach sprzed 160 lat będzie utrwalana. Uczniowie tej szkoły okazują swój szacunek, zdobywając wiedzę i umiejętności, uczestniczą w konkursach i projektach, otwierając dzięki temu szkołę na wszystko co wzbogaca, rozwija i doskonali.

O tym, że Tuliszków wpisał się w kartach historii jako znaczące miejsce na mapach powstania przypomniał podczas przemówienia Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Pan Krzysztof Roman. Śladów niepodległościowego zrywu jest w samym Tuliszkowie wiele min. Dąb Wolnośći, który  w 1919 roku na tuliszkowskim rynku został zasadzony przez weterana powstania styczniowego- Bartłomieja Patrzykąta. 

Symbolem XIX- wiecznego zrywu niepodległościowego są również nazwy ulic min. Księdza Teodora Rogozińskiego, Plac Powstańców Styczniowych czy też patroni naszych placówek oświatowych - Romuald Traugutt w Grzymiszewie czy Powstańcy 1863 r. w Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie. 

W 1938 roku, obok szkoły w Tuliszkowie stanął pomnik dla uczczenia powstańców 1863 roku, który w 1940 roku został zburzony przez hitlerowców. W 2012 roku został odbudowany. Umieszczono na nim tablicę pamiatkową z pomnika z 1938 roku. Pomnik ma przypominać o poległych mieszkańcach Tuliszkowa i okolic, którzy brali udział w powstaniu. Według zachowanych zapisów z samego Tuliszkowa było ich około czterdziestu. Byli to przede wszystkim rzemieślnicy: Stolarz Bartłomiej Patrzykąt, tkacz Andrzej Lewandowski, Stanisław Poprawski,  Franciszek Weber, Franciszek Rosalski oraz straceni na placu, gdzie obecnie znajduje się szkoła: Ignacy Piotrowski, Józef Makowski i Marceli Wojciechowski. 

To pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych złożone zostały kwiaty przez zaproszonych na uroczystość gości. Biało- czerwone wiązanki są hołdem oddanym ku czci straconych na ziemiach tuliszkowskich powstańców. 

  • uroczysty apel (1)
  • uroczysty apel (2)
  • uroczysty apel (3)
  • uroczysty apel (4)
  • uroczysty apel (5)
  • uroczysty apel (6)
  • uroczysty apel (7)
  • uroczysty apel (8)
  • uroczysty apel (9)
  • uroczysty apel (10)
  • uroczysty apel (11)
  • uroczysty apel (12)
  • uroczysty apel (13)
  • uroczysty apel (14)
  • uroczysty apel (15)
  • uroczysty apel (16)
  • uroczysty apel (17)

Informacja Urzędu Stanu Cywilnego.

Urząd Stanu Cywilnego w Tuliszkowie informuje, że pary małżeńskie z gminy i miasta Tuliszków, które w 2023 roku obchodzić będą Jubileusz 50-lecia zawarcia małżeństwa i chcą otrzymać medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznawane przez Prezydenta RP, a nie zawierały związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego w Tuliszkowie, proszone są o zgłoszenie tego faktu osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem rodziny do Urzędu Stanu Cywilnego w Tuliszkowie, pokój nr 2  telefon (63) 279 17 71  w terminie  do 28 lutego 2023 roku.

Laptopy, komputery i tablety zostały przekazane uczniom w ramach projektu Granty PPGR- wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym.

5 kwietnia 2022r. Gmina i Miasto Tuliszków zawarła umowę ze Skarbem Państwa, w imieniu którego działa Centrum Projektów Polska Cyfrowa na realizację projektu Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym.

W ramach projektu Gmina i Miasto Tuliszków pozyskała 251 000,00 zł.

Środki te zostały przeznaczone na zakup laptopów, komputerów stacjonarnych oraz tabletów. Ze wsparcia skorzystało 76 uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu gminy i miasta Tuliszków,  których rodzice, dziadkowie lub pradziadkowie pracowali w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.

W dniu dzisiejszym zakupiony sprzęt został przekazany właścicielom.

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020, Oś V: Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia – REACT-EU, Działanie 5.1 Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia.

  • przekazanie laptopw, tabletw.. (10)
  • przekazanie laptopw, tabletw.. (1)
  • przekazanie laptopw, tabletw.. (2)
  • przekazanie laptopw, tabletw.. (3)
  • przekazanie laptopw, tabletw.. (4)
  • przekazanie laptopw, tabletw.. (5)
  • przekazanie laptopw, tabletw.. (6)
  • przekazanie laptopw, tabletw.. (7)
  • przekazanie laptopw, tabletw.. (8)
  • przekazanie laptopw, tabletw.. (9)
  • PPGR

Informacja dla rolników- zwrot podatku akcyzowego.

Urząd Gminy i Miasta w Tuliszkowie informuje, że wnioski o zwrot podatku akcyzowego należy składać w terminie od 1 lutego 2023 r. do 28 lutego 2023 r. w godz. 8.00 do 14.30 w siedzibie Urzędu. 

Do wniosku należy dołączyć: 
- faktury VAT stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2022r. 
do 31 stycznia 2023r.
- dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego. 

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2023r. wynosi:
132,00zł*ilość ha użytków rolnych
oraz
48,00zł*średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła.

Zarządzenie Burmistrza w sprawie postępowania rekrutacyjnego.

ZARZĄDZENIE NR 0050.2.2023 BURMISTRZA GMINY I MIASTA TULISZKÓW  z dnia 24 stycznia 2023 r. w sprawie ustalenia na rok szkolny 2023/2024 terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego w tym terminów składania dokumentów do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i klas I publicznych szkół podstawowych dla których Gmina i Miasto Tuliszków jest organem prowadzącym. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W niedzielę, 29 stycznia na terenie całej Polski około 120 tysięcy wolontariuszy w około 1 700 sztabach zbierało pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w Internecie odbywały się setki internetowych zbiórek i aukcji na rzecz WOŚP.
Wolontariusze pojawili się także na ulicach Tuliszkowa i Grzymiszewa, gdzie kwestowali na rzecz walki z sepsą. 

Popołudniu odbyły się w Grzymiszewie i Tuliszkowie licytacje gadżetów i występy dzieci. Przed publicznością wystąpiII uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im.Romualda Traugutta w Grzymiszewie, Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 r. w Tuliszkowie, podopieczni Studia Piosenki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie , a umiejętnosci taneczne zaprezentował zespół Mażoretki. Wśród przedmiotów, które zostały zlicytowane na rzecz fundacji były min. okazały tort ufundowany przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Tuliszkowie, przejażdzka zabytkowym autem, skórzany portfel z logo Gminy i Miasta Tuliszków, usługa animacji i wynajmu dmuchanych zamków ufundowana przez lokalnego animatora i wiele innych gadżetów z logo WOŚP.

Dziękujemy Państwu za udział w 31. Finale Wielkiej Orkiestry.

Dzięki Państwa wsparciu zebraliśmy 36 622, 47 zł.

  • final wielkiej orkiestry (12)
  • final wielkiej orkiestry (1)
  • final wielkiej orkiestry (2)
  • final wielkiej orkiestry (3)
  • final wielkiej orkiestry (4)
  • final wielkiej orkiestry (5)
  • final wielkiej orkiestry (6)
  • final wielkiej orkiestry (7)
  • final wielkiej orkiestry (8)
  • final wielkiej orkiestry (9)
  • final wielkiej orkiestry (10)
  • final wielkiej orkiestry (11)

Od 1 lutego 2023 roku nastąpi zmiana stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Od 1 lutego 2023 roku nastąpi zmiana stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych: 

Miesięczna stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych będzie wynosić 21,00 zł miesięcznie od mieszkańca.

Stawka opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w przypadku nie wypełnienia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny przez właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w wysokości 42,00 zł miesięcznie od mieszka.
Częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym w wysokości 2,00 zł od mieszkańca.

Stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy od pojemnika lub worka o pojemności :
•    pojemnik o pojemności 120 L – 26,00 zł;
•    pojemnik o pojemności 240 L – 52,00 zł;
•    pojemnik o pojemności 1100 L – 238,00 zł;
•    pojemnik o pojemności 7000 L – 1517,00 zł;
•    worek o pojemności 120L – 26,00 zł;
•    worek o pojemności 60L – 13,00 zł.

Stawka podwyższona za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w przypadku nie wypełnienia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy od pojemnika lub worka o pojemności:
•    pojemnik o pojemności 120 L – 52,00 zł;
•    pojemnik o pojemności 240 L – 104,00 zł;
•    pojemnik o pojemności 1100 L – 476,00 zł;
•    pojemnik o pojemności 7000 L – 3034,00 zł;
•    worek o pojemności 120L – 52,00 zł;
•    worek o pojemności 60L – 26,00 zł.