Wrzesień

Dożynki Gminno- Parafialne we Wróblinie.

Tegoroczne gminno-parafialne święto plonów odbyło się we Wróblinie.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta, odprawiona w miejscowej kaplicy. Liturgii przewodniczył ksiądz prałat Stanisław Nowak. W trakcie nabożeństwa, zgodnie z tradycją, poświęcono nie tylko przyniesione wieńce i kosze z plonami, ale także zboże, które zapoczątkuje kolejne zasiewy. Po mszy korowód dożynkowy udał się na plac przed świetlicą wiejską we Wróblinie, gdzie odbyła się kolejna część uroczystości dożynkowych. Tam starostowie przekazali bochen chleba Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków – Ewelinie Piwońskiej- Kubiak.  Ukoronowaniem tego wydarzenia była ceremonia dzielenia się pieczywem, przygotowanym z tegorocznych zbiorów.

W rolę starostów dożynkowych wcielili się Krystyna Borowska z Ogorzelczyna i Waldemar Matuszak z Wróbliny.
Pani Krystyna prowadzi  gospodarstwo rolne wraz z mężem. Obecnie państwo Borowscy posiadają dwanaście hektarów własnych gruntów, oprócz tego dzierżawią pięć hektarów. Są na nich łąki i obsiewane jest zboże, w gospodarstwie hodowane są bowiem opasy. Rozwój ich gospodarstwa wsparły środki Unii Europejskiej. Waldemar Matuszak, od pięciu lat, prowadzi gospodarstwo wspólnie z żoną. Na trzydziestu hektarach ziemi uprawiają zboża, w tym kukurydzę. Podobnie jak poprzednicy, mają własny park maszynowy, stworzony również w oparciu o środki finansowe z polskich programów wsparcia rolnictwa oraz unijnych dotacji i pożyczek. 

Witając rolników oraz zaproszonych gości Gospodarz dożynek burmistrz Ewelina Piwońska - Kubiak skierowała piękne słowa do Rolników:-„Dziś wydaje się, że można być z ziemią na dystans, można uprawiać ją zza szyb maszyn i urządzeń, które wystarczy odpowiednio zaprogramować i sterować. To tylko pozory. Ziemia jest jak człowiek, potrzebuje dobrego słowa, ciepła, dotyku i oddania. Ziemia nie znosi półprawd, a tym bardziej kłamstw, nie da się ziemi zmanipulować, nie da się oszukać. Zasada jest prosta – jeśli traktujesz ziemię uczciwie i otoczysz ją troską – wyda plon.
Dlatego dziś, we Wróblinie, w tak uroczysty sposób dziękujemy za tegoroczne żniwa, za dary Matki Ziemi. Dożynki jednak to nie tylko święto plonów i dziękczynienie za nie, dożynki to przede wszystkim święto ludzi. To dzięki wam i waszemu poświęceniu, oddaniu, pracy możemy cieszyć się tym, co dla nas tak ważne: zbożem, bogactwem warzyw i owoców, strawą na naszym stole. Stoję tu dziś z szacunku dla was, którzy wciąż uprawiacie rolę, z szacunku dla rolników. Dziękuję Wam w imieniu własnym i całej społeczności gminy i miasta Tuliszków” – mówiła burmistrz.
Tradycją tuliszkowskich dożynek są także konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz dożynkowy chleb i placek drożdżowy. Decyzją jury pierwsze miejsca zajęły wszystkie wieńce, natomiast w konkursie na najlepszy chleb i placek drożdzowy wręczono nagrody równorzędne dla wszystkich uczestników. Były wśród nich Katarzyna Skowrońska, Anna Zajdel czy panie z KGW Wróblina. Z kolei maskotka wykonana przez Wojtka Musiała zajęła pierwsze miejsce w konkursie na " Maskotkę Gminno- Parafialnych Dożynek we Wróblinie".
Tegoroczne  świeto plonów uatrakcyjniły występy wokalistów i formacji działających przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie: JK2 Kwartet, Zuzi Jesiołkiewicz i Gabrysi Gajor, Mażoretek oraz Żeńskiego Zespołu Wokalnego FERMATA. 
Gwiazdą wieczoru był zespół Folk Lady.

Nie brakowało stoisk z przepysznymi słodkościami i potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich z Wróbliny i Wielopola.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznego Święta Plonów. 

 

  • dozynki (12)
  • dozynki (1)
  • dozynki (2)
  • dozynki (3)
  • dozynki (4)
  • dozynki (5)
  • dozynki (6)
  • dozynki (7)
  • dozynki (8)
  • dozynki (9)
  • dozynki (10)
  • dozynki (11)

Wstecz