Przejście do sekcji:
Ułatwienia dostępu
Ważne linki
Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Strażaka.
W sobotę, 3 maja 2025 roku, mieszkańcy Gminy i Miasta Tuliszków uczcili 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Obchody te miały uroczysty i patriotyczny charakter. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się w miejscowym kościele parafialnym. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, jednostek organizacyjnych oraz mieszkańcy miasta.
Po nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się na Plac Wolności, gdzie przed Pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbyła się dalsza część uroczystości. W hołdzie bohaterom narodowym i twórcom Konstytucji 3 Maja złożono kwiaty i postawiono znicze. O roli konstytucji w życiu każdego z nas przypomniała w okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Ewelina Piwońska - Kubiak, która porównała znaczenie konstytucji do powietrza. Widzimy, jak jest ono dla nas ważne, w momencie, kiedy ktoś nam je zatruwa, a konstytucję zaczynamy doceniać w chwili, gdy odbierane są nam nasze konstytucyjne prawa.
Zebrani na Placu Wolności mogli wysłuchać programu słowno-muzycznego, nawiązującego do wydarzeń z 1791 roku, w wykonaniu młodzieży oraz Zespołu Seniorów Jesień z Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie.
Uroczystość połączono z obchodami Dnia Strażaka. Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Ewelina Piwońska – Kubiak wręczyła podziękowania jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych, które na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem lokalnej społeczności, nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także współtworząc ducha wspólnoty.
Szczególnym momentem było zawierzenie strażaków i ich rodzin św. Florianowi.
Obchody 3 Maja w Tuliszkowie były nie tylko wyrazem pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych, ale także świadectwem silnej więzi społeczności lokalnej i jej zaangażowania w pielęgnowanie tradycji.