BIBLIOTEKA WIEJSKA- ATRAKCYJNE MIEJSCE

poniedziałek, 16, marzec 2015

Czy biblioteka wiejska może być atrakcyjnym miejscem?

 

 

IMG 0055

 

 

W Piętnie (gm. Tuliszków) od wielu już lat funkcjonuje biblioteka o statusie filii Miejsko –Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie.

Do tej pory, ze względu na niewielką powierzchnię, osoby korzystające z usług biblioteki musiały zadowolić się jedynie tradycyjnym wypożyczeniem książek. Od kiedy jednak filia w Piętnie przejęła pomieszczenie po dotychczasowym Internetowym Centrum Edukacyjno-Oświatowym na Wsi zmienił się także charakter jej działalności oraz oferta dla okolicznych mieszkańców.

Po pierwsze filia biblioteczna zyskała komputery, które umożliwiają mieszkańcom Piętna i okolic bezpłatne korzystanie z Internetu. Po drugie biblioteka stała się organizatorem różnych akcji, jak choćby zajęć plastycznych, zorganizowanych w czasie ferii zimowych, w których wzięło udział ok. 50 osób. Warto dodać, że dzięki nietuzinkowym pomysłom na różne formy dziecięcej aktywności filia w Piętnie zyskuje coraz szersze grono swoich zwolenników.

Dodatkowym atutem filii jest ciekawa aranżacja wnętrza, a stonowana kolorystyka i murowany kominek sprawiają, że wnętrze jest przytulne i klimatyczne.

 

 

IMG 0049

 

Ze względu na charakter swojej działalności biblioteka z Piętna pełni funkcje integracyjne zaspokajając potrzeby kulturalne lokalnego środowiska. A potrzeby te, jak się okazało, były duże, zarówno ze strony najmłodszych, jak też i nieco starszych przedstawicieli wiejskiej społeczności.

Nie dziwi zatem fakt, że oferta skierowana do najmłodszych spotkała się z tak dużym odzewem.

 

IMG 0054

 

W czasie ferii zimowych spod dziecięcych rąk wychodziły zatem przepiękne wyklejanki, rysunki, kolorowe kartki świąteczne, papierowe koguciki. Nie sposób w tym miejscu przecenić także roli charyzmatycznej bibliotekarki, czyli p. Grażyny Ratajczyk, która z ogromnym entuzjazmem podeszła do postawionego przed sobą zadania. A to dopiero początek. W planach są jeszcze zajęcia z obsługi komputera dla dorosłych, prelekcja o finansach, spektakl teatralny dla dzieci w wykonaniu artystów z Krakowa, czy zajęcia dla dzieci w czasie letnich wakacji. Warto tylko mieć nadzieję, że wszystkie te ambitne inicjatywy uda się w pełni zrealizować. Jednak o frekwencję chyba nie trzeba się martwić. Po cyklu zimowych zajęć dla najmłodszych, rodzice już teraz dopytują się o kolejne i wyrażając chęć wzięcia udziału w kolejnych przedsięwzięciach biblioteki.    

 thumb 2

POLECANY FOTOREPORTAŻ

POLECAMY

facebook_page_plugin