Święto Niepodległości

czwartek, 15, listopad 2012
 

W niedzielę 11 listopada 2012 roku obchodziliśmy 94 rocznicę Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym w ciągu roku. Upamiętnia 11 listopada 1918 roku, kiedy to po 123 latach niewoli Polska na nowo się odrodziła. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Tuliszkowie, następnie delegacje złożyły wiązanki pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki, Papieża Jana Pawła II, Pomnikiem Powstańców 1863r, Dębem Katyńskim oraz na grobie poległych w walkach o wolność ojczyzny. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Grzegorz Ciesielski – Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków.

W tym roku, obchody tego święta miały też nieco sportowy charakter. Świętowanie rozpoczęło się już 10 listopada 2012 r. przeprowadzeniem gry miejskiej. Uczestnicy gry, mieli do rozwiązania 5 zagadek, których rozwiązania prowadziły graczy do kolejnych miejsc, gdzie znajdowały się następne wskazówki. Kolejnym elementem Święta Niepodległości był „Marsz z Niepodległą”, który odbył się 11 listopada 2012 r. Wzięło w nim udział 38 uczestników, którzy wyposażeni w sprzęt Nordic Walking przemaszerowali trasę ok. 5 km. Uczestników prowadził na trasie Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Grzegorz Ciesielski. Marsz zakończył się skromnym poczęstunkiem zorganizowanym przez władze miasta na hali sportowej po którym nastąpiła kolejna część programu. Wręczone zostały nagrody dla zwycięzcy gry miejskiej, którym była Dominika Rzepczak. Wygrała ona minimalną ilością punktów z Justyną Michałkiewicz. Nagrodę wręczył Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Grzegorz Ciesielski.
Natomiast wszyscy uczestnicy marszu otrzymali  certyfikaty uczestnictwa w Marszu Niepodległości. Wśród wszystkich uczestników rozlosowano  5 bonów o wartości 50 zł.
Kolejnym punktem programu był konkurs tańca, w którym mógł wziąć udział każdy. Do pierwszej edycji konkursu zgłosiły się cztery pary, które próbowały swym tańcem zauroczyć Jury w składzie Dariusz Jasiakiewicz, Krystyna Fabjańska, Grzegorz Ciesielski i Bożena Pielesiak. Po trwającym 20 minut pokazie tanecznym jury zdecydowało się nagrodzić wszystkich uczestników.
Podczas obchodów Święta Niepodległości uczestnicy  mogli częstować się lokalnym specjałem jakim jest Rogal Kasztelański, przygotowanym przez piekarnię Kasztelan w Tuliszkowie.
Zdjęcia w zakładce Galeria/2012/Świeto Niepodległości
 

POLECANY FOTOREPORTAŻ

POLECAMY

facebook_page_plugin