X SPOTKANIE WIGILIJNE MIESZKAŃCÓW GMINY I MIASTA TULISZKÓW

wtorek, 19, grudzień 2017

17 grudnia br. w hali widowiskowo-sportowej w Tuliszkowie już po raz dziesiąty mieszkańcy Gminy i Miasta Tuliszków zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Do wigilijnego stołu w świątecznie przystrojonej na tę okoliczność hali zaprosili gospodarze uroczystości w osobach Mirosława Rojka i Małgorzaty Grześkiewicz. W tym roku wydarzenie przybrało formę tradycyjnej wieczerzy. Mirosława Siepka przybliżyła zebranym obrzędy i tradycje, skupiając się w sposób szczególny na symbolice ozdób choinkowych, jak i samego drzewka symbolizującego Chrystusa jako źródło życia.

Do wspólnego kolędowania zaprosiła Tuliszkowian Orkięstra Dęta Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury pod batutą Jacka Rybczyńskiego. Wykonała ona tak dobrze wszystkim znane kolędy jak m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „W żłobie leży” czy też piosenki świąteczne jak „Jest taki dzień”. Nowe aranżacje popularnych kolęd zaprezentował także zespół Tulibabki działający przy MGOK pod kierunkiem Joanny Gogulskiej.

Wigilia 44

Wigilia to przede wszystkim oczekiwanie na narodzenie Chrystusa. Dzieci z zespołów funkcjonujących w tuliszkowskim domu kultury, Olivier Małolepszy oraz Natalia Juszczak, odczytały stosowny fragment Ewangelii wg św. Łukasza. Następnie przyszedł czas na życzenia i łamanie się opłatkiem. Słowa do wszystkich zebranych skierował Burmistrz Gminy i Miasta Grzegorz Ciesielski, który życzył Świąt pełnych dobroci, wdzięczności i życzliwości do drugiego człowieka. Ksiądz prałat Stanisław Nowak poprowadził modlitwę i poświęcił przyniesiony opłatek. Uczestnicy mogli nawzajem złożyć sobie życzenia świąteczne, kultywując tym samym najważniejszy moment wieczerzy wigilijnej.

Tradycyjna wigilia nie mogła się obyć bez wizyty kolędników. Są oni nieodłącznym elementem folkloru ludowego. W role Mikołaja, pasterzy i diabła wcielili się druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gadowskich Holendrach. Kolędnicy częstowali zebranych cukierkami, złożyli świąteczne życzenia oraz odśpiewali wspólnie z mieszkańcami i orkiestrą dętą kilka kolęd.

Po złożeniu sobie życzeń przyszedł czas na wspólną wieczerzę. 12 tradycyjnych potraw przygotowało sołectwo Tarnowa pod kierunkiem radnej Iwony Marciniak, wspierane przez radne Beatę Wojciechowską z Sarbicka, Agatę Jasak z Grzymiszewa i Alinę Nowakowską z Ogorzelczyna. Podczas kosztowania kolejnych potraw każdy mógł zapoznać się ze świątecznym numerem „Głosu Tuliszkowa” oraz zakupić ozdoby świąteczne na kiermaszu zorganizowanym przez szkolną Radę Rodziców.

WB

Wigilia 20

Wigilia 10

Wigilia 8

Wigilia 18

Wigilia 17

Wigilia 23

Wigilia 22

Wigilia 49

Wigilia 61

Wigilia 73

Wigilia 81

 

POLECANY FOTOREPORTAŻ

POLECAMY

facebook_page_plugin