TULISZKOWSKIE OBCHODY 99 - LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

środa, 15, listopad 2017

mgok2

Tuliszkowskie obchody 99 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości były bardzo podniosłym wydarzeniem dla mieszkańców Gminy i Miasta. Uroczystości z nimi związane rozpoczęły się w piątek 10 listopada br., wówczas uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w Marszu dla Niepodległej. Młodzież niosąc szkolny sztandar i eksponując biało – czerwone barwy udała się na Plac Wolności, tam pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożyła kwiaty i zaprezentowała krótki program artystyczny o charakterze patriotycznym.

W sobotę 11 listopada odbyły się uroczystości z udziałem mieszkańców, władz samorządowych, lokalnych instytucji oraz organizacji. Zanim nastąpiło ich oficjalne rozpoczęcie Gmina i Miasto wraz z Miejsko – Gminny Ośrodkiem Kultury przygotowały dla mieszkańców wiele atrakcji. W godzinach przedpołudniowych na tuliszkowskiej hali sportowej czekały na dzieci DMUCHAŃCE oraz gry i zabawy. Dorośli natomiast mogli podziwiać wystawę I Tuliszkowskiego Festynu Fotograficznego z Niepodległą pt. „Tuliszkowskie rodziny – nasze historie”. Ekspozycja zawierała zdjęcia z początków XX wieku, okresu okupacji i późniejsze.

SAM 6301

SAM 6309

Kolejnym przedsięwzięciem skierowanym do mieszkańców, szczególnie tych którzy preferują aktywność fizyczną był „Marsz z Niepodległą” nordic walking, który odbył się o godz. 14.00. Była to kolejna edycja marszu z kijkami, który to na stałe wpisał się już w coroczne obchody 11 listopada. Uczestników uroczyście przywitał i wystartował Burmistrz Grzegorz Ciesielski. Trzeba podkreślić, że tegoroczny start był bardzo trudny ze względu na warunki pogodowe, lecz to nie odstraszyło zawodników, którzy na mecie mogli poczęstować się słodkościami podarowanymi przez piekarnię „Kasztelan” oraz napić gorącej kawy i herbaty. Ponadto każdy uczestnik brał udział w losowaniu nagród, które odbyło się w wieczornej części obchodów na hali widowiskowo – sportowej.

SAM 6289

SAM 6287

Uroczystości upamiętniające Dzień Niepodległości rozpoczęły się Mszą Święta, którą celebrował Proboszcz Parafii Tuliszków, Ksiądz Prałat Stanisław Nowak. Liturgię, na której obecni byli przedstawiciele władz samorządowych oraz poczty sztandarowe organizacji i instytucji z terenu Gminy i Miasta Tuliszków dodatkowo upiękniała Orkiestra Dęta Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury. Na zakończenie Mszy Świętej głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Grzegorz Ciesielski, który podziękował Księdzu Prałatowi za piękne, patriotyczne kazanie i wygłosił okolicznościowe przemówienie skierowane do mieszkańców Gminy i Miasta. Następnie wszyscy udali się na Plac Wolności, gdzie odbyła się ceremonia patriotyczna, odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i oddano hołd zasłużonym Polakom składając wiązanki pod pomnikami Tadeusza Kościuszki, Jana Pawła II oraz Dębem Pamięci.

SAM 6324

20171111 164419

mgok1

mgok3

mgok4

13

Kolejnym etapem obchodów był przemarsz ulicą Poznańską, przy wtórze werbli Orkiestry Dętej na ulicę Nortowską, gdzie pod pomnikiem Powstańców 1863 r. złożono kwiaty oraz odśpiewano Rotę.

Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się na halę widowiskowo – sportową. Tam swój koncert zagrała Orkiestra Dęta Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury. Oprócz typowo patriotycznych utworów muzycy zaprezentowali również repertuar rozrywkowy. Zgromadzona widownia mogła wsłuchiwać się i nucić takie utwory jak „Szła Dzieweczka”, czy melodie z filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” oraz wiele innych.

mgok6

mgok12

Lecz nie był to koniec atrakcji dla przybyłej widowni. Z okazji listopadowej rocznicy zorganizowano I edycję rodzinnego konkurs śpiewania piosenek patriotycznych pod nazwą „Rodzinne Karaoke z Niepodległą”. Zadaniem uczestników było zaśpiewanie utworów legionowych do przygotowanych podkładów muzycznych. W zabawie wzięły udział dwie rodziny. Zaśpiewali: Renata Chorążewska z córką Julią i synem Oliwierem oraz Zbigniew Rosiak z żoną Anitą oraz Martyną, Fabianem, Mieszkiem i babcią Marianną. Występy oceniało jury w składzie: Jacek Rybczyński (kapelmistrz orkiestry MGOK), Piotr Pokrant (prezes orkiestry), Burmistrz Grzegorz Ciesielski oraz Ksiądz Prałat Stanisław Nowak. Sędziowie uznali zwycięskimi wykonania obu drużyn i przyznali dwie nagrody w postaci talonów gastronomicznych do lokalnych restauracji „Meteora” oraz „Apetito”.

16

14

SAM 6355

Rozlosowano również nagrody wśród uczestników marszu nordic walking. Talony na zakupy w sklepach Media Expert trafiły do Gabi Gascon Carreño, Oktawii Głąb i Renaty Chorążewskiej.

SAM 6361

Finałem sobotniego świętowania było wykonanie pamiątkowego zdjęcia, do którego zapozowali wszyscy uczestnicy Miejsko - Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Potem można było się jeszcze pokrzepić wojskową grochówką z kuchni polowej. 

15

POLECANY FOTOREPORTAŻ

POLECAMY

facebook_page_plugin