DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE OGORZELCZYN 2017

poniedziałek, 21, sierpień 2017

Dożynki 6Gospodarzem Gminno-Parafialnych Dożynek A.D. 2017, które odbyły się w sobotę 19 sierpnia, było sołectwo Ogorzelczyn. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się barwnym korowodem dożynkowym, który wyruszył spod pięknie udekorowanego budynku szkoły podstawowej. Na czele korowodu, prowadzonego przez zespoły „Wrzos” i „Wrzosik” z Grzymiszewa, jechała bryczka Stefana Markiewicza, która wiozła starostów dożynek: Ewę Pakułę i Marka Kościelaka oraz ks. prałata Stanisława Nowaka.

Po dotarciu korowodu przed remizę strażacką, odegrano hymn państwowy i rozpoczętą część wieńcową dożynek. Starostowie przekazali tradycyjny bochen chleba Burmistrzowi Gminy i Miasta Tuliszków – Grzegorzowi Ciesielskiemu, który następnie skierował do wszystkich zebranych, a w szczególności do rolników słowa, wyrażając wdzięczność za trudy codziennej pracy. Wspomniał także zmarłego przed dwoma tygodniami śp. Jana Nowakowskiego z Ogorzelczyna, wieloletniego radnego Rady Miejskiej w Tuliszkowie, który wiele pracy włożył w przygotowanie sobotnich uroczystości.

Dożynki 3

Dziękczynną Eucharystię za tegoroczne plony odprawił ks. prałat Stanisław Nowak, proboszcz parafii Tuliszków. Podczas Mszy Świętej poświęcono wieńce dożynkowe, a po jej zakończeniu nowo nabyty przez miejscową straż samochód. Następnie Grzegorz Ciesielski wraz z księdzem prałatem i Starostami Dożynek pokroili przyniesiony chleb i poczęstowali nim wszystkich zgromadzonych. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Ireneusz Niewiarowski – prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów oraz Mariusz Seńko – starosta turecki. Słowa wdzięczności do osób, bez pomocy których dożynki nie mogłyby się odbyć skierowała Agnieszka Woźniak, sołtys Ogorzelczyna. Oficjalną część uroczystości zakończono odśpiewaniem Roty.

Dożynki 53

Na przybyłych do Ogorzelczyna mieszkańców gminy i miasta czekała moc atrakcji. Niespodzianką był pokaz strzyżenia owiec, unikatowej już dzisiaj na naszym terenie umiejętności, który przygotował Zdzisław Sikorski z Kiszew. Niełatwe zadanie stanęło przed jury, w którego składzie oprócz burmistrza, starostów i ks. prałata znaleźli się także: Ireneusz Niewiarowski oraz Mariusz Seńko. Dokonało ono oceny wieńców dożynkowych, przygotowanych przez dziewięć sołectw (Grzymiszew, Kiszewy, Ogorzelczyn, Piętno, Ruda, Smaszew, Tarnowa, Wróblina, Wymysłów). Wyróżnienie otrzymało sołectwo Ogorzelczyn, które zaprezentowało wieniec z wizerunkiem Świętej Rodziny. Wszystkie delegacje dożynkowe otrzymały podziękowania za trud włożony w przygotowanie wieńców, a wręczyli je burmistrz Grzegorz Ciesielski oraz Marek Zabłocki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Rozstrzygnięto także konkursy na najlepszy chleb dożynkowy (I miejsce – Eugenia Borowska z Ogorzelczyna) oraz najsmaczniejszy placek drożdżowy (I miejsce ex aequo – Jadwiga Wieruchowska i Sylwia Włodarska z Ogorzelczyna). Marek Tomczak, właściciel tuliszkowskiej piekarni, zaprosił wszystkich na specjalnie przygotowany na tę okazję żurek, natomiast Rene Kulhan z zaprzyjaźnionego miasta Koclirov, częstował czeskim miodem. Najmłodsi jak zwykle mogli do woli bawić się na dmuchańcach, pojeździć na kucyku czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, a dorośli skorzystać z możliwości krótkiego lotu balonem lotniczym. Dożynki swoim występem uświetnił zespół wokalny seniorów „Jesień”, działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie, pod kierunkiem Jarosława Durkiewicza. Gwiazdą wieczoru była formacja ENJOY, zwycięzca w konkursie debiutów na tegorocznym XXII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie. Po koncercie rozpoczęła się zabawa taneczna, którą poprowadził zespół AMEX.

Dożynki 12

 

Dożynki 36

 

Dożynki 53

 

Dożynki 57

 

Dożynki 64

Więcej zdjęć :http://www.tuliszkow.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=307

POLECANY FOTOREPORTAŻ

POLECAMY

facebook_page_plugin