DZIEŃ SADOWNIKA

środa, 31, maj 2017

27 maja br. odbył się Dzień Sadu, czyli doroczne spotkanie producentów owoców z gminy Tuliszków. Tym razem miejscem wydarzenia było gościnne gospodarstwo Elżbiety i Romualda Jacka Macudzińskich w Wymysłowie.

P1140771

Sadownicy wysłuchali wykładu Leszka Zawodniego, pracownika Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na temat chorób i szkodników roślin sadowniczych. Krzysztof Buchelt, przedstawiciel KRUS w Turku, omówił natomiast kwestie bezpieczeństwa w sadownictwie. Wiedzą z zakresu bezpieczeństwa żywności, dobrych praktyk produkcyjnych i higienicznych oraz podatku VAT podzielili się natomiast też pracownicy WODR. Dodatkowo uczestnikom zaprezentowano sposoby wzbogacania gleb w sadach (Małgorzata Czyż z firmy EkoDarpol) i preparat Huwa San powodujący wzrost odporności roślin na choroby i ograniczanie występowania patogenów (Myśliński).

Już dzisiaj wiadomo, że sadownicy poniosą straty. Potwierdziła to lustracji sadu, której dokonano podczas sobotniego spotkania. Aż 80-90% zawiązków owoców wymarzło lub opadło, ponieważ ze względu na złe warunki atmosferyczne nie uległy one zapyleniu przez pszczoły, które pozostawały w swoich ulach.

Sytuację po fali wiosennych przymrozków i straty, jakie spowodowały omówił także spotkaniu Grzegorz Ciesielski – Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków i poinformował o procedurze zgłaszania strat do Urzędu Miasta celem przedłożenia Komisji Klęskowej.

Wydarzenie zakończyło wspólne grillowanie, które było okazją do integracji i dyskusji.

Organizatorzy: Urząd Gminy i Miasta Tuliszków oraz Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Biuro Gminne w Tuliszkowie.

 

Więcej zdjęć :http://tuliszkow.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=294

POLECANY FOTOREPORTAŻ

POLECAMY

facebook_page_plugin