DNI TULISZKOWA 2017

środa, 31, maj 2017

Orszak Janusza herbu Dryja, sołeckie jadło, dziesięciolecie rogala kasztelańskiego, prezentacje i koncerty – to wszystko wydarzyło się podczas Dni Tuliszkowa 2017, które trwały od 27 do 28 maja.

 2017 dt mig 078 Copy

Muzyczne święto młodych

Święto ziemi tuliszkowskiej zainaugurowały koncerty wokaliści młodego pokolenia z regionu konińskiego, kaliskiego, turkowskiego. Na plenerowej scenie przy ulicy Nortowskiej prezentowano różne style muzyczne, począwszy od hip hopu po reggae, rock i pop. W sobotnie popołudnie wystąpiła młodzież ze Studia Piosenki działającego przy miejscowym domu kultury, zespół Gangsters Rock, Rafał „Dziku”, zespół Green, duet Młody Te i MC PDK oraz Konrad Nolbrzak z grupą, czyli Rymy Wzięte z Blokowiska.

Wieczór należał do gwiazd. Najpierw wystąpił raper Michał Zbuczek znany jako Z.B.U.K.U. Po nim zagrał popularny zespół Jamal, a  publiczności usłyszała między innymi przedpremierowe wykonania utworó z nowej płyty „1994”. Na zakończenie dnia odbyła się dyskoteka.

Swojskie klimaty na Dniach Tuliszkowa

2017 dt 28 maja festyn 009 Copy

Drugi dzień świętowania obfitował w różnorodne wydarzenia i bardzo wyraźnie nawiązywał do lokalnej tradycji. Na niedzielnym festynie pojawiła się postać Janusza herbu Dryja, właściciela tuliszkowskich włości w średniowieczu. W postać jednego z najznamienitszych rycerzy w służbie króla Władysława Jagiełły i niepisanego patrona miasta oraz jego świty wcielili się członkowie pocztu Wierzbięty z Krotoszyna. Z ich rąk symboliczne certyfikaty przynależności do grona rycerzy Januszowych przyjął – jako pierwszy – Grzegorz Ciesielski – Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków, a za nim goście z gmin partnerskich, którzy przybyli z wizytą i uczestniczyli w obchodach. Zanim to się jednak stało delegaci z Czech i Niemiec musieli wziąć udział w zmaganiach i dowieść swej waleczności.

Kolejny lokalny akcent dotyczył dziedzictwa stołu. Od kilkunastu lat na Dniach Tuliszkowa ze swoimi kulinarnymi prezentacjami pojawiają się sołectwa. Odwiedzający sołeckie stoiska mogli skosztować rozmaitych mięsiw, ciast, klusek i owocowych nalewek. W tym roku o domową atmosferę zadbali i przygotowali smaczne jedzenie mieszkańcy: Grzymiszewa, Krępy, Smaszewa, Nowego Światu, Ogorzelczyna, Rudy, Wielopola, Wróbliny i Wymysłowa.

2017 dt 28 maja festyn 076 Copy

Podczas najważniejszych świąt w Tuliszkowie wypiekany jest rogal kasztelański. Wyrób z certyfikatem produktu lokalnego Gminy I Miasta Tuliszków został przygotowany w maju 2007 roku przez firmę wtedy – Konbag, obecnie działającą jako piekarnia Kasztelan. Nadziewane masą makową oraz różnego rodzaju powidłami i konfiturami rogaliki można było smakować także podczas festynu. Specjalnie na dziesięciolecie produktu wypieczono jego większą formę, którą uroczyście rozczęstowano. Zdzisław Pietrzak, pomysłodawca rogala i właściciel receptury został przy tej okazji uhonorowany pamiątkową statuetką lisa.

W imprezie wzięły udział lokalne instytucje, organizacje i grupy. Swoje kroki można było skierować np. do namiotu Profilaktycznego ufundowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i przeprowadzić tam test z użyciem alko- czy narkogogli. Zabytkowe pojazdy na stadionie prezentowała z kolei Tuliszkowska Grupa Rekonstrukcji Historycznych. 

Coś dla siebie znaleźć mogły także dzieci. W namiocie Forum Kobiet trwała akcja „Kolorowy zawrót głowy”, a członkinie stowarzyszenia obdarowywały zaglądających tam m.in. piłkami. Prawdziwy i bardzo kolorowy plac zabaw stworzyła Rada Rodziców ZS w Tuliszkowie. Niespodzianki dla milusińskich przygotowała także Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.

Emocji dostarczyły na pewno pokazy sportowe i samoobrony przygotowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Judo” Tuliszków, Klub Sporów i Sztuk Walki w Turku oraz Wielkopolski Klub Sportów Walki w Tuliszkowie.

Nie zabrakło też występów artystycznych grup działających w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Wśród wykonawców wszystkie pokolenia, bo zaśpiewali najmłodsi podopieczni Studia Piosenki i zespół seniorów Jesień. Zatańczyła dziecięca grupa Gderaki.  Koncert dała również orkiestra dęta, któremu towarzyszył występ mażoretek z Wrześni.  Wieczór upłynął przy najpiękniejszych piosenkach z repertuaru Czerwonych Gitar w wykonaniu Kasztelańskiej Kapeli z Tuliszkowa.

Ostatnim punktem programu tegorocznych Dni Tuliszkowa był występ zespołu discopolowego Mig, na który tłumnie przybyli mieszkańcy okolicznych miejscowości. Po udanej zabawie członkowie formacji jeszcze długo rozdawali autografy.  Przed koncertem gwiazdy wieczoru przed publicznością wystąpiła formacja Sara Music and Dance Show. 

Więcej zdjęc :http://tuliszkow.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=293

POLECANY FOTOREPORTAŻ

POLECAMY

facebook_page_plugin