W DUCHU LOKALNEJ TRADYCJI

czwartek, 04, maj 2017

Gminne obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

W Tuliszkowie upamiętniono 226. rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki Ustawy Rządowej. Gminne obchody Święta Konstytucji odbyły się 3 maja 2017 r. pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W kościele pw. św. Wita odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny.

18301953 1506691792708850 6373473625789537872 n

 

W duchu lokalnej tradycji

Tradycyjnie narodowe święto celebrowano przy pomniku Tadeusza Kościuszki, który stał się symbolem dla pokoleń mieszkańców ziemi tuliszkowskiej. Popiersie naczelnika insurekcji, które wzniesiono 23 września 1934 r. na placu Floriańskim, było bowiem pierwszym pomnikiem w Tuliszkowie. Zniszczone przez okupanta spoczęło w kanale naprawczym miejscowej straży, a po odrestaurowaniu przez druhów zostało umieszczone na cokole na Placu Wolności w październiku 1962 r.

W październiku tego roku natomiast przypada dwusetna rocznica śmierci przywódcy ogólnonarodowego powstania, który stał się jednym z najtrwalszych wzorów walki o wolność i patriotyzmu. Rok 2017 został zaś ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki. Jubileusz śmierci generała jest obchodzony na całym świecie pod auspicjami UNSECO.

Zwyczajem ostatnich lat stało się, iż obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja łączono z Gminnym Dniem Strażaka. W tym roku uczyniono od niego małe odstępstwo, bowiem druhowie będą świętować 13 maja w Grzymiszewie, gdzie odbędzie się Powiatowy Dzień Strażaka. O godzinie 11.00 wierni zebrali się na modlitwę w świątyni parafialnej.

Wiwat Maj, Trzeci Maj!

Po mszy św. sprawowanej przez ks. prałata Stanisława Nowaka, wszyscy, w ślad za pocztami sztandarowymi, przemaszerowali na Plac Wolności. Uroczystości o charakterze patriotycznym rozpoczęły się w południe. Wtedy to przy wtórze orkiestry dętej odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Później oddano hołd zasłużonym i złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Przedstawiciele samorządu, organizacji społecznych złożyli następnie wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W imieniu samorządu oraz mieszkańców Gminy i Miasta Tuliszków uczynili to: burmistrz Grzegorz Ciesielski wraz z Janem Mikołajczykiem i Markiem Zabłockim, wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej. Hołd zasłużonym bohaterom oddali także: Eugenia Paterkiewicz i Bohdan Radecki reprezentujący Radę Powiatu Tureckiego oraz delegacje Prezydium Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w osobach: Piotra Hryniuka, Zbigniewa Gradeckiego i Roberta Zabłockiego; OSP Tuliszków w składzie: Krzysztof Janik, Natalia Skibińska, Krzysztof Patrzykąt oraz Rady Samorządu Mieszkańców Miasta Tuliszkówa – Józef Pośpiech i Aleksandra Radecka. Wcześniej, poza oficjalnym ceremoniałem w imieniu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych dokonał tego również Józef Kościelak, który ze względu na podeszły wiek i stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w gminnych obchodach.

Tradycyjnie przedstawiciele władz gminy z burmistrzem Grzegorzem Ciesielskim oraz ks. prałat Stanisław Nowak złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II oraz pod Dębem Pamięci. Wyżej wymienieni oraz Roman Jarosik z ramienia Koła Miłośników Historii Tuliszkowa zaraz po nabożeństwie kwiaty złożyli także pod kościelną tablicą ku czci ofiar II wojny światowej.

Burmistrz Grzegorz Ciesielski w okolicznościowym przemówieniu wygłoszonym tego dnia zwrócił uwagę na potrzebę refleksji nad wartościami twórców Ustawy Rządowej i wagą dokumentu. Obowiązkiem każdego Polaka jest kultywowanie pamięci o ludziach, którzy w trudnych historycznie czasach powodowali, że w sercach, umysłach Polaków nigdy nie zagasła idea wolności i niepodległości. Takie postawy, wydarzenia i ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas. – Mimo upływu 226. lat Konstytucja 3 maja wciąż nawołuje do politycznej wolności, do życia w niepodległości wewnętrznej i życia w wolności wewnętrznej – zauważył włodarz.

Podniosły charakter gminnego świętowania podkreśliły towarzyszące mu występy artystyczne. Zebrani na Placu Wolności wysłuchali piosenek patriotycznych w wykonaniu zespołu seniorów Jesień, który uczestniczy w uroczystościach od początku swojego istnienia, a więc od ponad 20 lat! Zagrała także Orkiestra Dęta Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie.

 

Węcej zdjęć : https://www.facebook.com/pg/Gmina-i-Miasto-Tuliszk%C3%B3w-912370402140995/photos/?tab=album&album_id=1506664096044953

POLECANY FOTOREPORTAŻ

POLECAMY

facebook_page_plugin