GALA SAMORZĄDOWA

wtorek, 21, luty 2017

Gala Samorządowa

16832039 1425311907513506 3139676438612353481 n

Piątkową uroczystość otworzył występ Orkiestry Dętej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie pod batutą Jacka Rybczyńskiego. Potem przyszedł czas na podsumowania.

– Dzień, miesiąc, rok, dwa lata to bardzo wiele w życiu każdego człowieka, ale i samorządu terytorialnego (…). To okres, w którym realizowanych było wiele zadań i inwestycji w Tuliszkowie i każdej miejscowości naszej gminy – mówił burmistrz Grzegorz Ciesielski, rozpoczynając swoje faktograficzne przemówienie.

Przystąpienie do opracowania Planu gospodarki niskoemisyjnej, prace na terenach aktywizacji gospodarczej, przebudowa ulic, budowa dróg i parkingów, szlak „Rowerowa Pestka”, Park Nordic Walking czy zakup samochodów dla jednostek OSP w Tuliszkowie i Grzymiszewie z dofinansowaniem w wysokości 80% to tylko niektóre ze zrealizowanych zadań, o których była mowa. Zapowiedzią kolejnych są plany i dokumentacje, które równolegle przygotowywano pod kątem pozyskania funduszy.

 

Odznaki dla zasłużonych dla gminy i miasta

Honorowa odznaka Zasłużony dla Gminy i Miasta Tuliszków przyznawana jest od 2010 r. Przyznano ją dotąd 13 osobom, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju tejże gminy. Ceremonia wręczenia kolejnych wyróżnień miała miejsce w piątkowy wieczór.

Jako pierwsze, z rąk burmistrza Grzegorza Ciesielskiego oraz Tomasza Maćkowskiego przewodniczącego Radzie Miejskiej w Tuliszkowie i zarazem kapitule odznaki, wyróżnienie odebrały Anna Kłyż oraz mała Zuzanna, czyli wnuczka i prawnuczka uhonorowanej pośmiertnie Haliny Oleksiakowej.

Laureatka była nauczycielką historii i geografii w miejscowej szkole podstawowej, a także śpiewu i gry na fortepianie w działającym przy niej ognisku muzycznym. Odeszła w 1999 r., pozostawiając po sobie monografię „Księgę Tuliszkowa od roku 1966”, która po dziś dzień jest jednym z ważniejszych źródeł w historii miasta i legendę niestrudzonej animatorki kultury. Była bowiem założycielką zespołu chóralnego, miejskiego chóru żeńskiego Viola da Gamba i kółka historyczno-krajoznawczego, z którym urządzała wycieczki. Wystawiała też przedstawienia teatralne.

Owalną plakietkę z mosiądzu z wyobrażeniem lisa na tarczy trzymanej przez rycerza w otoku i napisami przekazano następnie Dariuszowi Jasiakiewiczowi, Komendantowi Posterunku, a następnie Komisariatu Policji w Tuliszkowie, zawsze zaangażowanemu w życie środowiska i samorządu. Posiadacz 4 dana kyokushin karate, trener i sędzia międzynarodowy jest inicjatorem wydarzeń sportowych dla dzieci, takich jak choćby turnieje piłkarskie dla uczniów czy Otwarty Ogólnopolski Turnieju K1.Znany także z działalności oświatowej i dla bezpieczeństwa, m.in. Happeningów Stop Narkotykom i Dopalaczom, szkoleń dla nauczycieli nt. przeciwdziałania narkomanii, kursów samoobrony dla kobiet czy autorskiego programu Akademia Bezpiecznego Dziecka.

Okolicznościową statuetkę za wieloletnią służbę dla asp. sztab. Dariusza Jasiakiewicza wręczył burmistrz Grzegorz Ciesielski. Podziękowania przekazał także Piotr Szewczyński, zastępca wójta Władysławowa.

Kolejną odznakę przyznano Stowarzyszeniu Forum Kobiet z Tuliszkowa. Panie na uroczystości pojawiły się w pełnym szyku. Każda z nich otrzymała różę, a odznakę odebrała Jolanta Cicha, która stoi na czele stowarzyszenia nieprzerwanie od 14 lat.

Nagrodzona grupa pań za swój cel obrała niesienie pomocy potrzebującym, zwłaszcza dzieciom dotkniętym przez los. W ciągu 15 lat działalności udało jej się dotrzeć z nią do 2 315 dzieci. Członkinie organizują imprezy mikołajkowe i z okazji Dnia Dziecka. wycieczki, finansują zakup przyborów szkolnych, fundują nagrody dla wyróżniających się uczniów i udzielają innych form wsparcia. Środki pozyskują od sponsorów, organizując loterie i doroczny bal charytatywny. Także od samorządu (w latach 2012-2016 udzielił dotacji na aktywizację dzieci i osób niepełnosprawnych w wysokości 24 460 zł).

Ostatnią odznakę otrzymał zespół wokalny Jesień. Powędrowała ona w ręce jej kierownika, Romana Ścisłego. Jesień doceniano już wcześniej, czego wyrazem było przyznanie tytułu Lidera Lokalnej Tradycji i Promocji. Grupa bierze także udział w imprezach, konkursach i przeglądach adresowanych do ludzi trzeciego wieku w naszym regionie, regularnie otrzymując na nich nagrody i wyróżnienia. Seniorzy mają bardzo różnorodny repertuar. Prezentują go podczas obchodów świąt państwowych i innych wydarzeń w życiu środowiska. Można ich było posłuchać przy okazji wręczania medali dla par z wieloletnim stażem, regularnie występowali na obchodach świąt państwowych czy gminnych imprezach.

Seniorzy po odebraniu nagrody pozostali już na scenie, by zaśpiewać. Jak zawsze na akordeonie akompaniował im Jarosław Durkiewicz, instruktor zespołu w domu kultury.

 

16807289 1425311320846898 4022508890125972800 n

 

Trochę magii liczb, czyli pięć rocznic instytucji i grup

Podczas Gali Samorządowej swoje jubileusze świętowały także lokalne podmioty. W ubiegłym roku 70-lecie istnienia obchodziła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Tuliszkowie, 35-lecie Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tuliszkowie, a 25-lecie zespół Jesień. W tym roku przypada 20-lecie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tuliszkowie i 15-lecie Stowarzyszenie Forum Kobiet w Tuliszkowie.

– W imieniu samorządu i społeczności gminy i miasta Tuliszków chcemy podziękować za piękne historie tych pięciu instytucji. To pięć niezwykłych opowieści o Tuliszkowie, okolicznych miejscowościach, o ludziach którzy te instytucje, zespoły i organizacje tworzyli i o tych, którzy korzystali z ich działalności – mówił Mirosław Rojek, prowadzący Galę Samorządową.

Pamiątkową statuetki odebrali: Renata Chorążewska, dyrektorka gminnej książnicy; Roman Ścisły, szefujący zespołowi Jesień; Krystyna Fabjańska, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tuliszkowie, Jolanta Cicha, prezeska Stowarzyszenia Forum Kobiet oraz Mirosław Rojek, dyrektor domu kultury.

 

Podziękowania dla najlepszych uczniów, sportowców i osób związanych z MGBP i MGOK

Samorząd w sposób szczególny docenił osiągnięcia młodego pokolenia. Szkoły i organizacje sportowe działające na terenie gminy zostały poproszone o wytypowanie uczniów i sportowców, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, zachowaniu, zaangażowaniu społecznym czy artystycznym, sporcie lub innych dziedzinach. Burmistrz Grzegorz Ciesielski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Maćkowski wręczyli im pamiątkowe statuetki przedstawiające głowę lisa na tle kwitnących czereśni, z którymi od lat kojarzony jest Tuliszków oraz koszulki. Rodzicom, którzy licznie przybyli na spotkanie wręczono listy gratulacyjne.

A oto nagrodzeni:
Adrian Darul – Szkoła Podstawowa w Ogorzelczynie,

Mikołaj Gmachowski – Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia „Przylesie Wsi Tarnowa”,

Natalia Iciek – Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Romualda Traugutta,

Marika Walaszczyk – uczennica Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Grzymiszewie,

Izabela Szczap – absolwentkaZespołu Szkół w Tuliszkowie,

Marcel Michalak – absolwent Zespołu Szkół w Tuliszkowie,

Piotr Raszewski – Miejsko-Gminny Klub Sportowy Tulisia,

Natalia Poprawska – Uczniowski Klub Sportowy Judo w Tuliszkowie,

Kacper Grześkiewicz – Klub Sportów i Sztuk Walk,

Albert Jesiołkiewicza – Wielkopolski Klub Sportów Walki w Tuliszkowie.

Symboliczne statuetki przyznano także osobom ważnym dla instytucji świętujących na gali okrągłe rocznice. Gminna książnica nominowała do swojej nagrody Sławomirę Gębicką, wielokrotną zdobywczynię tytułu Czytelniczki Roku 2016 r. Ośrodek kultury z kolei przyznał ją Romanowi Ścisłemu, prawdziwemu człowiekowi orkiestrze – kierownikowi Jesieni; muzykowi tegoż zespołu, Wrzosu i Kasztelańskiej Kapeli; filmowcowi dokumentującemu gminne uroczystości; didżejowi i animatorowi życia osób starszych.

 

16730589 1425311910846839 1512490305147410318 n

 

Utytułowany rolnik i firma z Tuliszkowa

Nie mogły pozostać niezauważone przez samorząd Tuliszkowa dokonania Tomasza Szulca i firmy IzoSerwis Spółka z o.o., których znaczące sukcesy doceniono niedawno także w powiecie. Pierwszemu z wymienionych Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej przyznała bowiem miano Rolnika Roku. Za Firmę Roku zostało uznane natomiast wspomniane przedsiębiorstwo specjalizujące się w wykonaniu wszelkiego rodzaju izolacji.

Na piątkowej Gali Samorządowej gratulacje odebrali Jan Kowalczyk, wiceprezes spółki oraz Tomasz Szulc z małżonką Justyną, z którą wspólnie prowadzi gospodarstwo.  

16806774 1425312790846751 4892289593494869512 n

 

Współdziałanie drogą do sukcesu

Dobra współpraca jest kluczem do sukcesu, dlatego tak istotni dla samorządu są jego partnerzy. Dlatego na Gali Samorządowej pamiętano o osobach i instytucjach, które uczestniczyły w projektach, inwestycjach oraz wspierały gminę Tuliszków w różnoraki sposób. Symboliczne lisy z dedykacją odebrali: Andrzej Jankowski, dyrektor zarządu Oddziału Wykonawczego ZOSP RP w Poznaniu, za współprace z samorządem Tuliszkowa przy zakupie samochodu dla OSP Tuliszków; Mariusz Chojnacki, wójt gminy Ceków, lider projektu, dzięki któremu zakupiono samochód strażacki dla Grzymiszewa; Mariusz Seńko, Starosta Turecki, za współpracę z samorządem Gminy i Miasta Tuliszków.

 

16730375 1425313004180063 6301200847799183049 n

 

Koncert i prezentacje firm

Na zakończenie Gali Samorządowej zagrała Kasztelańska Kapela z Tuliszkowa. Występ tak się spodobał publiczności, że muzycy bisowali. Później wszyscy zebrani zostali zaproszeni na prezentację oferty firm działających na terenie Tuliszkowa. Stoiska w hali widowiskowo-sportowej przygotowali: PSS SPOŁEM i Zakład Mięsny Stanisław Paszak z Turku, Mleczarnia Turek, Cukiernia-Piekarnia Krzysztof Ogrodowczyk z Malanowa, Zakład Mięsny Jakuba Janickiego z Tuliszkowa, Piekarnia Marka Tomczaka z Tuliszkowa oraz Piekarnia Kasztelan z Tuliszkowa.

Więcej zdjęć na :

http://www.tuliszkow.pl/index.phpoption=com_phocagallery&view=category&id=278:gala2017&Itemid=38&limitstart=0

POLECANY FOTOREPORTAŻ

POLECAMY

facebook_page_plugin