IV Otwarte Gminne Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi

20 czerwca 2010 roku na stadionie miejskim w Tuliszkowie już po raz czwarty odbyły się Otwarte Gminne Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi. Organizatorem zawodów był Urząd Gminy i Miasta w Tuliszkowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tuliszkowie oraz Stefan Markiewicz- hodowca i zawodnik z Tuliszkowa.
 
Tradycją jest, iż zawody odbywają się w pieciu kategoriach: Zaprzęgi Jednokonne i Parokonne, Jednokonne Kuców, Parokonne Kuców oraz Wielokonne. Do startu w zawodach zgłosiło się 19 zawodników: Mirosław Grudziński, Marcin Klinkiewicz, Stefan Markiewicz, Eugeniusz Chojnowski, Zbigniew Nowakowski, Tomasz Bilski, Karol Arent, Mirosław Marciniak, Nikola Zelent, Filip Grudziński, Roman Gronowalski, Jerzy Liberski, Marek Marciniak, Dariusz Przepióra, Rafał Mielcarek, Józef Gronostaj, Adam Graczyk, Tadeusz Jaroszewski, Józef Fabjański.
 
Oficjalnego rozpoczęcia dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Grzegorz Ciesielski, który podziękował wszystkim sponsorom, ks. Proboszczowi Stanisławowi Nowakowi oraz mieszkańcą za liczne przybycie. Wręczył również specjalny Puchar Stefanowi Markiewiczowi w podziękowaniu za pomoc w organizacji i reprezentowanie naszej gminy. Zawody rozpoczęły się jak co roku błogosławieństwem koni oraz uroczystą paradą ulicami Tuliszkowa, wszystkich zawodników. Jedn Po powrocie przystąpiono do rywalizacji.
 
Rozpoczęto od zaprzęgów wielokonnych. Startowało 3 zawodników, którzy zajeli ostaecznie następujące miejsca:
1. Mirosław Grudziński
2. Stefan Markiewicz
3. Marcin Klimkiewicz
Następną konkurencją były zaprzęgi parokonne kuców. W tej kategorii wystartowało zaledwie dwóch zawodników, którzy zajeli następujące miejsca:
1. Eugeniusz Chojnowski
2. Stefan Markiewicz
Większym zainteresowniem cieszyły się zaprzęgi jednokonne kuców. W tej kategori rywalizowało 6 zawodników, którzy zajeli następujące miejsca w końcowej klasyfikacji:
1. Zbigniew Nowakowski
2. Eugeniusz Chojnowski
3. Stefan Markiewicz
4. Mirosław Marciniak
5. Filip Grudziński
6. Nikola Laurent
Następna kategoria cieszyła się największym zainteresowaniem zawodników, jako że w kategorii Zaprzęgów Parokonnych rywalizowało 13 zawodników, którzy zajeli następujące pozycje:
1. Karol Arent
2. Mirosław Grudziński
3. Stefan Markiewicz
4. Marcin Klinkiewicz
5. Adam Graczyk
6. Jerzy Liberski
7. Mirosław Grudziński
8. Zbigniew Nowakowski
9. Rafał Mielcarek
10. Marcin Klinkiewicz
11. Józef Gronostaj
12. Tadeusz Janoszewski
13. Dariusz Przepióra
Ostatnią kategorią były Zaprzęgi Jednokonne.  Zawodnicy biorący udział zajeli następujące miejsca:
1. Stefan Markiewicz
2. Jerzy Liberski
3. Roman Gronowalski
4. Zbigniew Nowakowski
5. Karol Arent
6. Stefan Markiewicz
7. Marek Marciniak
8. Karol Arent
9. Tomasz Bilski
10. Dariusz Przepióra
11. Eugeniusz Chojnowski
Po zawodach uroczystego wręczenia Pucharów i odznaczeń dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Grzegorz Ciesielski oraz Wiceprzewodniczący RM Paweł Kunicki.
20 czerwca 2010 roku na stadionie miejskim w Tuliszkowie już po raz czwarty odbyły się Otwarte Gminne Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi.
Organizatorem zawodów był Urząd Gminy i Miasta w Tuliszkowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tuliszkowie oraz Stefan Markiewicz- hodowca i zawodnik z Tuliszkowa.

Czytaj więcej...

Dni Tuliszkowa 2010

5 i 6 czerwca 2010 roku po raz kolejny odbyły się Dni Tuliszkowa. Organizatorami był Urząd Gminy i Miasta w Tuliszkowie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tuliszkowie.
 
5 czerwca
Oficjalnego rozpoczęcia dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej  w Tuliszkowie, Piotr Hryniuk. Całość imprezy poprowadziła Małgorzata Grześkiewicz, która zapowiedziała program uroczystości. Jak co roku, w Dni Tuliszkowa wręczane są nagrody z wielu przeprowadzonych konkursów. Z okazji Dni Tuliszkowa zorganizowano konkurs Wiedzy o Gminie i Mieście Tuliszków. Odczytania laureatów dokonał Mirosław Rojek, Dyrektor MGOK w Tuliszkowie, wręczenia natomiast Piotr Hryniuk- Przewodniczący RM, Bolesław mazurek- Sekretarz UGiM w Tuliszkowie. Laureatami Konkursu zostali:
Szkoły Podstawowe
1- Dawid Kąpielski- ZSP w Grzymiszewie
2- Aleksandra Werkowska- ZS w Tuliszkowie
3- Natalia Jasak- ZSP w Grzymiszewie
 
Gimnazja
1- Karina Druszcz- Gimnazjum Grzymiszew
2- Izabela Cichocka- Gimnazjum ZS w Tuliszkowie
3- Marlena Staszak- Gimnazjum ZS w Tuliszkowie
 
"Tak wzrastała samorządność" to tytuł kolejnego konkursu z okazji Dni Tuliszkowa, tym razem konkursu plastycznego polegającego na przedstawieniu drzewa genealogicznego lokalnego samorządu. Wręczenia nagród dokonali: Bolesław Mazurek, Piotr Hryniuk oraz Mirosław Rojek. nagrody otrzymali:
Szkoły podstawowe
1- SP Ogorzelczyn
2- Samorząd Szkolny SP Kiszewy
2- ZSP Grzymiszew
3- SP Smaszew
3- Paulina Kawecka SP Tarnowa
 
Gimnazja
1- Wojciech Thiel- ZS w Tuliszkowie
2- Justyna Michałkiewicz ZS w Tuliszkowie
3- Emilia Fabjańska ZS w Tuliszkowie
3- Gimnazjum w Grzymiszewie
 
Z okazji Dni Tuliszkowa zorganizowano również Konkurs Fotograficzny pn. "Tuliszków- moje miejsce na ziemi". Oficjalne wyniki odczytał Karol Zieliński- Przewodniczący Jury, a wręczenia nagród dokonali Piotr Hryniuk, Bolesław Mazurek oraz Mirosław Rojek. Nagrody otrzymali:
W kategorii do 15 lat
1- Emilia Fabjańska- Gimnazjum ZS w Tuliszkowie
Wyróżnienie- Lidia Derda SP w Tarnowej
 
W kategorii od 16 do 20 lat
1- Monika Kutkowska- Tuliszków
Wyróżnienie- Natalia Patrzykąt- Gimnazjum ZS w Tuliszkowie
 
W kategorii od 20 lat
1- Przemysław Tabaka- Tuliszków
Wyróżnienie- Andrzej Radecki- Tarnowa
 
Na scenę poproszono również sołtysów, którzy wraz z mieszkańcami swoich sołectw co roku aktywnie włączają się w organizację Dni Tuliszkowa. Sekretarz Urzędu Bolesław Mazurek oraz Przewodniczący RM Piotr Hryniuk włączyli im podziękowania. Jednocześnie Piotr Hryniuk otworzył oficjalnie stoiska sołectw, na których można było spróbować wiele kulinarnych specjałów.
 
Po tej części nastąpiła część artystyczna, którą rozpoczął występ Zespół Ludowy "Tuliszkowiacy". Po nich hip hopowy układ zaprezentowała grupa taneczna działająca przy MGOK w Tuliszkowie i prowadzona przez Sylwię Michalak z Konina. Swój pokaz dała również grupa tańca towarzyskiego prowadzona przez Katarzynę Szczap. Po pokazach tanecznych zaprezentował się zespół weselny Art. Verum oraz Zespól Jesień z tuliszkowskiego MGOKu.
Podczas Dni Tuliszkowa co roku jest organizowany Turniej Kabaretowy o Statuetkę Tuliszkowskiego Lisa Przechery.
W kategorii monologu zwyciężyli Robert Szewczyk i Mateusz Śledzianowski ze SP w Smaszewie.
W kategorii skecz główna nagrodę otrzymali Daria Poleszczuk, Hubert Werkowski, Marcin Siwek i Patryk Wasilewski ze SP w Ogorzelczynie za skecz pn. "W urzędzie".
Trzecią kategorią była piosenka kabaretowa, w której zwyciężyła Kasia Kowalska ze SP w Ogorzelczynie.
 
Po tej części przyszedł czas na Turniej Par Małżeńskich, który prowadziła aktorka Katarzyna Żak. W turnieju uczestniczyły 3 pary: Renata i Józef Stasiak, Agata i Jarosław Szczepaniak, Agata i Dariusz Jasak. Pary w trakcie turnieju musiały wykonać szereg czynności związanych z życiem małżeńskim. Pary musiały poznać się na podstawie dotknięcia kolana, czy też przejść test zgodności, polegający na udzielaniu takich samych odpowiedzi.
 
Panie musiały również udowodnić wbijając gwoździe, że potrafią poradzić sobie bez męża, natomiast Panowie musieli wykazać się niebywałą zręcznością, udowadniając że potrafią założyć biustonosz. Po zaciętej rywalizacji 3 miejsce i nagrodę od Tuliszkowskiego Samorządu wręczył Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Hryniuk. Nagrodę tę otrzymali Państwo Agata i Jarosław Szczepaniak. Nagrodę za 2 miejsce polisę o wartości 100.000 zł  ufundowaną przez koniński oddział Ergo Hestia wręczył Andrzej Charzyński, prezes oddziału. Nagrodę tę otrzymali Państwo Renata i Józef Stasiak. Nagrodę za zajęcie 1 miejsca tj. kuchnię Gazową, ufundowaną przez Media Markt w Koninie wręczyła Pani Ewa Mikulska.
 
Nagrodę tę otrzymali Agata i Dariusz Jasak. Dla wszystkich par nagrodą specjalną przygotowaną przez piekarnię Kasztelan z Tuliszkowa był tort weselny.
 
Po konkursie par małżeńskich odbył się pokaz sukien ślubnych dostarczonych przez Salon Mody Ślubnej Jadwigi Michalak z Kalisza. Suknie zaprezentowały uczennice gimnazjum z Zespołu Szkół w Tuliszkowie, które uczesała Zakład Fryzjerski Haliny Gronostaj w Tuliszkowie, dowoził weselnym powozem Stefan Markiewicz. Cały pokaz koordynowała Pani Mirosława Puszcz-Majda.
 
Na sam koniec ludową tradycję zaprezentował zespół WRZOS z Grzymiszewa. Panie przedstawiły obrzęd oczepin, oraz wykonały ludowe utwory o tematyce weselnej.
 
W części koncertowej wystąpił zespół Masters, kojarzony w Polsce z piosenką "Żono moja". Mastersi rozbawili zebraną tuliszkowską publiczność. Po ich koncercie odbyła się zabawa taneczna, prowadzona przez zespół Dioda.
6 czerwca
 
Drugiego dnia na tuliszkowskim amfiteatrze dominowała muzyka. Obchody rozpoczęły się na parafialnym parkingu, gdzie swoje pokazy rozpoczęły strażackie orkiestry dęte. Powiatowym przeglądem właśnie tych orkiestr rozpoczął się drugi dzień Dni Miasta Tuliszków. W przeglądzie udział wzięło 6 orkiestr i były to:
- Orkiestra Dęta z  Brudzewa,
- Orkiestra Dęta przy OSP w Tokarach,
- Orkiestra Dęta OSP Turek,
- Orkiestra Dęta OSP DObra- Żeronice
- Orkiestra Dęta Przykona
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta  OSP Władysławów.
Jury w składzie: Krzysztof Padyński- dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie, Zbigniew Gradecki- Prezes Powiatowego Zarządu OSP w Turku oraz Jarosław Durkiewicz- instruktor ds. muzyki MGOK w Tuliszkowie, oceniało prezentację marszową oraz występy orkiestr na scenie. Ostateczne wyniki przedstawił Krzysztof Padyński. Jury pierwsze miejsce przyznało Orkiestrze Dętej z OSP Tokary, drugie z OSP Turek, a trzecie Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z OSP Władysławów. Wręczenia pucharów oraz nagród dokonał Zbigniew Gradecki, poseł Irena Tomaszak-Zesiuk oraz Piotr Hryniuk- Przewodniczący RM.
 
Po przeglądzie wystąpił kabaret Żakowie, w którym na scenie pojawił się aktor Cezary Żak wraz z żoną Katarzyną Żak. Przedstawili program składający się zarówno z monologów jak i scenek sytuacyjnych. Występ podsumowali piosenką.
 
Wieczorem natomiast odbył się koncert zespołu Sami, zespołu który zasłynął przebojem "Lato" w 2001 roku. Po nich wystąpiła Iwona Węgrowska, która oprócz hitów "Kiedyś Zapomnę" oraz "4 lata" zaprezentowała inne utwory ze swojej płyty. Koncerty porwały tuliszkowską publiczność, która kontynuowała zabawę do późnych godzin nocnych na dyskotece, która była uwieńczeniem Dni Tuliszkowa 2010 r.
5 i 6 czerwca 2010 roku po raz kolejny odbyły się Dni Tuliszkowa.
Organizatorami był Urząd Gminy i Miasta w Tuliszkowie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tuliszkowie.

Czytaj więcej...

Rozstrzygnięcie konkursu urbanistycznego

Burmistrz Gminy i Miasta w Tuliszkowie
zaprasza mieszkańców na:
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU URBANISTYCZNEGO
pn.„Koncepcja funkcjonalno - przestrzenna zagospodarowania nowej dzielnicy mieszkaniowej
w Tuliszkowie”
w dniu 30 czerwca 2010 r. o godz. 10:00
w Sali Bankietowej w Tuliszkowie
M.M.Maniccy ul. Kasztelana Zaremby 5
Program:
10:00 – otwarcie spotkania
12:30 – przerwa na dokonanie oceny prac
14:00 – ogłoszenie wyników
Burmistrz Gminy i Miasta w Tuliszkowie
zaprasza mieszkańców na:
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU URBANISTYCZNEGO
pn.„Koncepcja funkcjonalno - przestrzenna zagospodarowania nowej dzielnicy mieszkaniowej
w Tuliszkowie”
w dniu 30 czerwca 2010 r. o godz. 10:00
w Sali Bankietowej w Tuliszkowie
M.M.Maniccy ul. Kasztelana Zaremby 5
Program:
10:00 – otwarcie spotkania
12:30 – przerwa na dokonanie oceny prac
14:00 – ogłoszenie wyników

Rolnicy Rolnikom

 

IR.VIII-2.5221-18/10

Panie/Panowie

Prezydenci,

Burmistrzowie i Wójtowie

Województwa Wielkopolskiego

 

Apel Wojewody Wielkopolskiego dotyczący wsparcia rolników poszkodowanych   w wyniku powodzi

Czytaj więcej...

Zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie

Szanowni Państwo,
Turecka Izba Gospodarcza oraz Stowarzyszenie "Turkowska Unia Rozwoju - T.U.R" serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach w ramach projektu "Rozwiń swój potencjał - czyli jak być aktywnym zawodowo". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 6.3. Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich.
Termin realizacji: 01.05.2010 r. - 31.10.2010 r.
Celem projektu jest podniesienie poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich poprzez komplementarne wsparcie szkoleniowo - doradcze osób zamieszkujących obszary wspomnianych gmin.
Uczestnikami projektu mogą być osoby:
zamieszkujące na terenie gmin wiejskich powiatu tureckiego: Brudzew, Dobra, Kawęczyn, Malanów, Przykona, Tuliszków, Turek, Władysławów oraz Kościelec
z powiatu kolskiego,
bezrobotne, w tym długotrwale bezrobotne
lub
nieaktywne zawodowo - uczące się lub dokształcające
W ramach projektu zorganizowane zostaną następujące szkolenia:
Administracyjno - prawne aspekty prowadzenia własnej działalności gospodarczej
Marketing czyli jak odnieść sukces na rynku.
Biznes Plan - pomysł na biznes.
Zewnętrzne źródła pozyskiwania środków finansowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Aktywne metody poszukiwania pracy.
W razie pytań uprzejmie prosimy o kontakt
z Turecką Izbą Gospodarczą w Turku
ul. Kaliska 47, tel. 63-289-18-89, e – mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
oraz
ze Stowarzyszeniem „Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.” w Turku
ul. Kolska Szosa 3, tel. 63-289-36-57, e - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Rekrutacja prowadzona będzie przez Stowarzyszeniu T.U.R.
Udział w projekcie jest BEZPŁATNY!
Szanowni Państwo,
Turecka Izba Gospodarcza oraz Stowarzyszenie "Turkowska Unia Rozwoju - T.U.R"

Czytaj więcej...

Ostrzeżenie o burzach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega o burzach
W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego nr 35
wydanego przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW Oddział w Poznaniu dnia 12.05.2010 r.:
Ważność: od godz. 13:00 dnia 12.05.2010 r.do godz. 24:00 dnia 12.05.2010 r.
Obszar: województwo wielkopolskie
Zjawisko: burze
Stopień zagrożenia: 1
Przebieg: Prognozowane są burze, podczas których opady deszczu wyniosa 5 - 20 mm, a wiatr może
w porywach osiągnąć prędkość do 60 km/h. Burze najwcześniej wystąpią na południu województwa
i stopniowo rozszerzać się będą na cały obszar.
Skutki: Zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia
piorunów; łamanie gałęzi, utrudnienia na terenach zurbanizowanych.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega o burzach

Czytaj więcej...

Święto Konstytucji 3-go Maja oraz Gminny Dzień Strażaka

3 maja 2010 r. jak w całej Polsce, tak i w Tuliszkowie obchodzono uroczystości Święta Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Dodatkowym powodem do uroczystości był Gminny Dzień Strażaka.
Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w Kościele pw. św. Wita w Tuliszkowie. Po mszy przedstawiciele władz tuliszkowskiego samorządu, instytucji, parlamentarzyści, strażacy oraz mieszkańcy gminy Tuliszków zebrali się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Uroczystości rozpoczęto od odegrania hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą z Rychwała.
Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, pomnikiem Jana Pawła 2 oraz pod Dębem Pamięci ofiar Katyńskich.
Po złożeniu kwiatów głos zabrał burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków, który wspomniał o wielkim wkładzie poprzednich pokoleń na rzecz budowy demokracji w Polsce. Po nim zabrała głos Irena Tomaszak-Zesiuk, poseł na Sejm RP, która również podkreśliła wartości narodowe.
Dla upamiętnienia chwili zespół Jesień z Tuliszkowa zaprezentował pieśni patriotyczne, które towarzyszą polakom na całym świecie, upamiętniając krew przelaną za wolność Narodu Polskiego. Również grupa teatralna działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury przygotowała uroczystą akademię, związaną z uczczeniem Konstytucji 3-go Maja.
Po tej część wszyscy przemaszerowali przy akompaniamencie orkiestry dętej do parku miejskiego, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Na plac przed amfiteatrem poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy Tuliszków oraz delegacje wprowadził Komendant Gminny Marek Mazurek.
Następnie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Leonard Soja, Prezes Zarządu Powiatowego OSP Zbigniew Gradecki oraz Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Grzegorz Ciesielski dokonali odznaczeń strażackich. Oznaki oraz medale otrzymali:
Marian Łaszcz (OSP Ruda)- Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa(nieobecny)
Andrzej Hoch (OSP Piętno)- Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
Piotr Pawlicki (OSP Grzymiszew)- Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
Piotr Piekarski (OSP Wielopole)- Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
Marcin Szkudlarek (OSP Grzymiszew)- odznaka Wzorowego Strażaka
Stanisław Pilarczyk (OSP Tuliszków)-  Odznaka Honorowa "Semoer Vigilant"
Specjalne wyróżnienie otrzymała jednostka OSP Grzymiszew, która otrzymała tytuł Jednostka OSP Roku. Odznaczenie dla jednostki odebrał Prezes OSP Roman Porada.
Po wręczeniu odznaczeń głos zabrał Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Leonard Soja oraz Prezes Zarządu Powiatowego OSP Zbigniew Gradecki, którzy podziękowali strażakom OSP za pomoc w akcjach oraz służbęspołeczeństwu.
Następnie w programie pokazowym zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Rychwał, która zagrała kilka światowych standardów muzycznych. Po występie orkiestry specjalnie przygotowany program strażacki przedstawił Zespół Ludowy „Wrzos” z Grzymiszewa. Ostatnim punktem artystycznym był występ kabaretów: „Jurki”, „Czesuaf” oraz „Widelec”. Na sam koniec odbyła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.
3 maja 2010 r. jak w całej Polsce, tak i w Tuliszkowie obchodzono uroczystości Święta Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Czytaj więcej...

POLECANY FOTOREPORTAŻ

Budowa kanalizacji w Grzymiszewie.

 

Termomodernizacja budynku po dwrocu.

 

Budowa punktu zbierania odpadów

 

facebook_page_plugin