Święto Konstytucji 3-go Maja oraz Gminny Dzień Strażaka

3 maja 2010 r. jak w całej Polsce, tak i w Tuliszkowie obchodzono uroczystości Święta Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Dodatkowym powodem do uroczystości był Gminny Dzień Strażaka.
Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w Kościele pw. św. Wita w Tuliszkowie. Po mszy przedstawiciele władz tuliszkowskiego samorządu, instytucji, parlamentarzyści, strażacy oraz mieszkańcy gminy Tuliszków zebrali się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Uroczystości rozpoczęto od odegrania hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą z Rychwała.
Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, pomnikiem Jana Pawła 2 oraz pod Dębem Pamięci ofiar Katyńskich.
Po złożeniu kwiatów głos zabrał burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków, który wspomniał o wielkim wkładzie poprzednich pokoleń na rzecz budowy demokracji w Polsce. Po nim zabrała głos Irena Tomaszak-Zesiuk, poseł na Sejm RP, która również podkreśliła wartości narodowe.
Dla upamiętnienia chwili zespół Jesień z Tuliszkowa zaprezentował pieśni patriotyczne, które towarzyszą polakom na całym świecie, upamiętniając krew przelaną za wolność Narodu Polskiego. Również grupa teatralna działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury przygotowała uroczystą akademię, związaną z uczczeniem Konstytucji 3-go Maja.
Po tej część wszyscy przemaszerowali przy akompaniamencie orkiestry dętej do parku miejskiego, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Na plac przed amfiteatrem poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy Tuliszków oraz delegacje wprowadził Komendant Gminny Marek Mazurek.
Następnie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Leonard Soja, Prezes Zarządu Powiatowego OSP Zbigniew Gradecki oraz Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Grzegorz Ciesielski dokonali odznaczeń strażackich. Oznaki oraz medale otrzymali:
Marian Łaszcz (OSP Ruda)- Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa(nieobecny)
Andrzej Hoch (OSP Piętno)- Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
Piotr Pawlicki (OSP Grzymiszew)- Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
Piotr Piekarski (OSP Wielopole)- Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
Marcin Szkudlarek (OSP Grzymiszew)- odznaka Wzorowego Strażaka
Stanisław Pilarczyk (OSP Tuliszków)-  Odznaka Honorowa "Semoer Vigilant"
Specjalne wyróżnienie otrzymała jednostka OSP Grzymiszew, która otrzymała tytuł Jednostka OSP Roku. Odznaczenie dla jednostki odebrał Prezes OSP Roman Porada.
Po wręczeniu odznaczeń głos zabrał Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Leonard Soja oraz Prezes Zarządu Powiatowego OSP Zbigniew Gradecki, którzy podziękowali strażakom OSP za pomoc w akcjach oraz służbęspołeczeństwu.
Następnie w programie pokazowym zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Rychwał, która zagrała kilka światowych standardów muzycznych. Po występie orkiestry specjalnie przygotowany program strażacki przedstawił Zespół Ludowy „Wrzos” z Grzymiszewa. Ostatnim punktem artystycznym był występ kabaretów: „Jurki”, „Czesuaf” oraz „Widelec”. Na sam koniec odbyła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.
3 maja 2010 r. jak w całej Polsce, tak i w Tuliszkowie obchodzono uroczystości Święta Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Czytaj więcej...

Eliminacje Gminne Orlik Cup 2010

27 kwietnia 2010 r. na tuliszkowskim orliku odbyły się eliminacje gminne Turnieju Orlik Cup 2010. W turnieju udział wzięły 3 drużyny reprezentujące szkoły podstawowe w Kiszewach, Grzymiszewie i Tuliszkowie. Drużyny rozegrały serię meczów każdy z każdym, które wyłoniły zwycięzcę. I tak ostateczna klasyfikacja wyglądała następująco:
1 miejsce- SP Tuliszków
2 miejsce- SP Grzymiszew
3 miejsce- SP Kiszewy
Wszystkie drużyny wykazały waleczność i zacięcie godne reprezentowania Naszej Gminy w etapie powiatowym, który to odbędzie się 10 kwietnia o godz. 10:00 na tuliszkowskim orliku. Naszą Gminę reprezentować drużyna z Tuliszkowa, która wygrała eliminacje gminne wygrała.
27 kwietnia 2010 r. na tuliszkowskim orliku odbyły się eliminacje gminne Turnieju Orlik Cup 2010.

Czytaj więcej...

Zapraszamy

Zapraszamy na obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja oraz Gminny Dzień Strażaka

Czytaj więcej...

Ogłoszenie o naborze wniosków

Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego
na wniosek
Lokalnej Grupy Działania
Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie”
informuje o możliwości składania za pośrednictwem Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie” wniosków o przyznanie pomocy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś 4 LEADER, działanie 4.1/413 – Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, tj. na:
1) operacje, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”
– termin składania wniosków: 4 maja – 18 maja 2010 r.
– limit dostępnych środków:  1 800 000,00 zł
2) operacje, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi, tzw. „małych projektów”
– termin składania wniosków: 4 maja – 18 maja 2010 r.
– limit dostępnych środków: 120 000,00 zł
Miejsce i tryb składania wniosków: wnioski należy składać bezpośrednio w biurze Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie, ul. Główna 16, 62 – 571 Stare Miasto, od poniedziałku do piątku, w godz.: 10:00 do 14:00.
Szczegółowe informacje dotyczące naboru, w tym kryteria wyboru operacji i wykaz niezbędnych dokumentów wraz z formularzem wniosku o przyznanie pomocy, dostępne są w biurze i na stronie internetowej Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie”: www.sswp.com.pl oraz w siedzibie i na stronie internetowej Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego: www.prow.umww.pl.
Dodatkowo informacji udzielają:
Biuro Stowarzyszenia
Tel. 0-63-241 62 16 w. 249, w godz. od 10:00 do 14:00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego

Czytaj więcej...

Ofiarom zbrodni katyńskiej i ofiarom katastrofy w Smoleńsku

13 kwietnia 2010 r. Władze Gminy Tuliszków, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, oświaty, młodzieży szkolnej oraz wielu innych organizacji upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r. oraz oddali hołd ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Podczas uroczystości złożono kwiaty pod Dębem Katyńskim na Tuliszkowskim Rynku.

Czytaj więcej...

Dzień Kobiet

Dwa lata temu przywróciliśmy w naszej gminie tradycję obchodów  Dnia Kobiet. Już wtedy postanowiliśmy, że każdego roku będziemy organizować te spotkania w różnych konwencjach. Pierwszy Gminny Dzień Kobiet odbył się  pod nazwą „Powrót do PRL-u”. Ubiegłorocznemu nadaliśmy tytuł: „Przy szabasowych świecach”. W niedzielę, 7 marca 2010 r. zaprosiliśmy Panie na program „Do grającej szafy grosik wrzuć – czyli powrót do lat 60-tych.” Najpierw wystąpił Zespół „Tuliszkowiacy” działający przy domu kultury w Tuliszkowie. Zaprezentowali układy taneczne do znanych w latach 60-tych piosenki: „Mały Książę” „Malowana Lala”, „Czarny Alibaba”. Starsi członkowie zespołu zatańczyli „Walca angielskiego”. Program został przygotowany pod okiem Pani Bożeny Pielesiak, która prowadzi „Tuliszkowiaków”. Ew elina Mikołajczak, zaśpiewała piosenkę z repertuaru Kasi Sobczyk i Czerwono-Czarnych, pod tytułem „O mnie się nie martw”. Ewelinę przygotował Jarosław Durkiewicz M-GOK. Następnie wystąpiły przedszkolaki z Przedszkola Kubusia Puchatka w Tuliszkowie. Zaśpiewały między innymi takie piosenki z lat 60-tych: „Gdzie ci mężczyźni”, „Orkiestry dęte”, „Sexapil”, „Kto za tobą w szkole ganiał”, „Umówiłem się z nią na 9.00”, „Zakochani są wśród nas”. Po występie przedszkolaków, Burmistrz Tuliszkowa, Grzegorz Ciesielski złożył wszystkim kobietom życzenia z okazji ich święta. następnie obdarował panie specjalnie przygotowanymi na ten dzień upominkami - różami, które wykonane zostały przez uczestników zajęć Świetlicy Niepełnosprawnych „Domino” działającej przy M-GOK pod opieką Pani Małgorzaty Grześkiewicz.  Dla kobiet zaśpiewała też Wioletta Pigulska, wokalistka M-GOK. Wykonała utwór „Alleluja”, Leonarda Cohena. Na sam koniec wystąpiło Forum Kobiet w Tuliszkowie, które przygotowało dla wszystkich Pań specjalny program, oczywiście w konwencji  spotkania. Były wiersze, piosenki i porywające tańce. Gwiazdą okazała się Violetta Villas, w której postać wcieliła się Elżbieta Idczak.
(źródło: http://www.mgok-tuliszkow.pl)
Dwa lata temu przywróciliśmy w naszej gminie tradycję obchodów  Dnia Kobiet.

Czytaj więcej...

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

24 lutego 2010 roku w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Wzięło w nich 18 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Tuliszków.
Eliminacje rozpoczął Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Grzegorz Ciesielski, który przywitał wszystkich oraz życzył powodzenia wszystkim uczestnikom. Po nim głos zabrał Komendant Gminny OSP Marek Mazurek,
który przedstawił zasady przeprowadzenia eliminacji, opowiedział o wszystkich regułach oraz w imieniu komisji konkursowej w składzie:
Marek Mazurek- Przewodniczący
Tomasz Pałasz- Sekretarz
Bolesław Mazurek- członek
Magdalena Potrzebowska- członek
przywitał wszystkich uczestników turnieju.
Następnie rozdał testy, przygotowane zarówno dla szkół podstawowych jak i gimnazjów.
Wszyscy uczestnicy rozwiązali test przed czasem, prezentując wysoki poziom, o czym mogą świadczyć wyniki. I tak w kategorii szkół podstawowych:
1 miejsce zajęła Milena Marciniak ze SP w Tarnowej,
2 miejsce Katarzyna Kowalska ze SP w Ogorzelczynie,
3 miejsce Lidia Derda ze SP w Tarnowej.
Natomiast w kategorii gimnazjów:
1 miejsce zajęła Andżelika Druszcz z gimnazjum w Grzymiszewie,
2 miejsce Agata Wojtaszek z gimnazjum w Grzymiszewie,
3 miejsce Katarzyna Derda również z gimnazjum w Grzymiszewie.
Warto dodać, iż osoby które zajęły pierwsze dwa miejsca będą reprezentować Gminę i Miasto Tuliszków na szczeblu powiatowym.
24 lutego 2010 roku w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Czytaj więcej...

POLECANY FOTOREPORTAŻ

POLECAMY

facebook_page_plugin