Aktualności

Święto Niepodległości oraz przekazanie wozu strażackiego

11 listopada 2010 r., w Tuliszkowie, odbyły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości.
Przed strażnicą OSP poświęcony został i przekazany tuliszkowskiej jednostce lekki samochód ratowniczo- gaśniczy na podwoziu Forda Transita z przeznaczeniem do ratownictwa drogowego.
Następnie w kościele parafialnym odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Główna część niepodległościowych uroczystości odbyła się tradycyjnie pod Pomnikiem T. Kościuszki, gdzie przedstawiciele władz, kombatantów, strażaków, instytucji powiatowych i wojewódzkich złożyli wiązanki. Po przemówieniu Grzegorza Ciesielskiego- Burmistrza Tuliszkowa i zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu st. bryg. Lecha Janiaka, słowo do uczestników uroczystości skierowały Panie Stanisława Giersz z Turku i Wanda Solińska z Wrocławia, siostrzenice kpt. Franciszka Majewskiego zamordowanego w Katyniu.
Na zakończenie uroczystości odsłonięto zdjęcie kpt. Majewskiego, które umieszczone zostało na postumencie, na którym w ubiegłym roku zamontowana był tabliczka upamiętniająca jego osobę.
11 listopada 2010 r., w Tuliszkowie, odbyły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

Czytaj więcej...

Gminne Dożynki Smaszew 2010 r

29 sierpnia 2010 r. w miejscowości Smaszew odbyły się Gminne Dożynki, które o godz. 15:00, rozpoczęła msza św. na placu przy Szkole Podstawowej w Smaszewie.
 
Po mszy wszyscy uczestnicy w dożynkowym korowodzie podążyli na plac przy strażnicy OSP. W korowodzie oprócz starostów dożynkowych, władz samorządowych oraz delegacji wieńcowych z pozostałych sołectw, udział wzięli również zaproszeni goście, zespół Wrzos z Grzymiszewa, artyści z Ukrainy oraz pozostali uczestnicy dożynek.
 
Kiedy wszyscy zajęli miejsca odśpiewano Hymn Państwowy. Następnie zespół Wrzos zaśpiewał tradycyjne pieśni dożynkowe, opowiadające o ciężkiej pracy rolników.
Przedstawiono również starostów dożynkowych: Katarzynę Gronostaj oraz Marka Jakubowskiego,którzy to wprowadzili korowód dożynkowy na plac przy strażnicy OSP Smaszew.
 
Starostowie przekazali również tradycyjny chleb dożynkowy na ręcę Burmistrza Gminy i Miasta Tuliszków- Grzegorza Ciesielskiego.
 
Jak tradycja nakazuje przystąpiono do uroczystego pokrojenia chleba, którego dokonali: Burmistrz Grzegorz Ciesielski, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Hryniuk, Starostowie Katarzyna Gronostaj oraz Marek Jakubowski, a także ks. probosz Stanisław Nowak.
 
Chlebem zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy dożynek.
Po tej części głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Grzego Ciesielski, który wspomniał o ciężkiej pracy rolnika, jej znaczeniu w codziennym życiu, a w szczególności jej wpływ na życie Gminy i Miasta Tuliszków, która jest gminą rolniczą. Podziękował on również w imieniu wszystkich mieszkańców gminy za wysiłek włożony w produkcje plonów, które znajdują się na naszych stołach.
 
Po przemówieniu przyszedł czas na prezentacje wieńców dożynkowych, przygotowanych przez sołectwa  Smaszew, Sarbicko, Ogorzelczyn, Tarnowę, Zadworną, Grzymiszew, Wróblinę oraz Wielopole. Oceny wieńców dokonali Burmistrz Gminy i Miasta Grzegorz Ciesielski, Przewodniczący RM Piotr Hryniuk, Starostowie dożynkowi oraz ks. prałat Stanisław Nowak, który dokonał również podsumowania prezentacji wieńców.
o reprezentowania Gminy Tuliszków wybrano wieniec przygotowany przez gospodarzy tj. sołectwo Smaszew. W ramach podziękowania wszystkim sołectwom, które przygotowały wieńce tuliszkowski samorząd wręczył drobne nagrody.
 
Podczas dożynek wręczono również nagrody w konkursie "Najładniejsza Posesja Gminy Tuliszków 2010". Powołana przez burmistrza komisja, po dokonaniu wizji lokalnej na zgłoszonych posesjach, przyznała następujące miejsca:
I miejsce – posesja Anny Jakubowskiej ze Smaszewa
II miejsce – posesja Józefa Gronostaja z Imiełkowa
III miejsce – posesja Agnieszki i Krzysztofa Górskich ze Smaszewa
Ponadto komisja wyróżniła posesje: Anny Wardeńskiej i Jadwigi Zając z Krępy.
Wręczenia podziękowań i nagród dokonał Burmistrz Grzegorz Ciesielski oraz Przewodniczący RM Piotr Hryniuk.
 
Oficjalna część dożynek zakończyło wspólne odśpiewanie "Roty".
 
Część artystyczną rozpoczął zespół Wrzos z Grzymiszewa, który przedstawił zebranym przyśpiewki dożynkowe. W przerwie ich występu podziękowano sponsorom i organizatorom, którzy pomogli zorganizować uroczystości dożynkowe w Smaszewie, mianowicie:  Telesforowi Jakubowskiemu, Czesławowi Goździkiewiczowi, Stefanowi Markiewiczowi, Jakubowi Janickiemu, Małgorzacie i Marianowi Manickim, Zdzisławowi Pietrzakowi, Jerzemu Zabłockiemu, Halinie Gronostaj, Ewie Tuszyńskiej, Waldemarowi Radeckiemu, Tomaszowi Jasińskiemu, Stanisławowi Grzegorczykowi, Radosławowi Andrzejewskiemu, Czesławowi Michalikowi, Bankowi Spółdzielczemu w Koninie, Mleczarni Turek, Tomaszowi Dembowskiemu z AWG Polonez, radzie sołeckiej i mieszkańcom Smaszewa, dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej, prezesowi i druhom z jednostki OSP w Smaszewie, Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tuliszkowie; Policji, Zespołowi „Wrzos” z Grzymiszewa i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Dożynek.
 
Druga część programu artystycznego przygotowana przez Zespoł Ludowy Wrzos miała cygański charakter. W takich też strojach wystąpiły Panie, prezentując utwory tematycznie związane z kulturą romów.
Po Wrzosie wystąpił zespół Gracja z Ukrainy, pod kierownictwem Oleksandra Matsiuka.
Na sam koniec odbyła się zabawa taneczna. Całość zakończyła się w późnych godzinach wieczornych.
29 sierpnia 2010 r. w miejscowości Smaszew odbyły się Gminne Dożynki,
które o godz. 15:00, rozpoczęła msza św. na placu przy Szkole Podstawowej w Smaszewie.

Czytaj więcej...

Podsumowanie Sportowego Sierpnia

W dniach od 8 do 22 sierpnia na terenie miasta Tuliszków odbyły się turnieje sportowe w trzech dyscyplinach: streetball, siatkówka plażowa, tenis ziemny. Cała inicjatywa nosiła nazwę „Sportowy Sierpień” i przeprowadzana była pod patronatem gminy.
W dniu otwarcia sportowych zmagań, 8 sierpnia odbył się turniej streetballa. W turnieju brały udział cztery drużyny, a najlepszą z nich okazali się „Hodowcy Drobiu” w składzie: Marcin Zieliński, Mateusz Klupiński, Łukasz Strach, Michał Szulc.
Kolejne zawody przeprowadzono 15 sierpnia. Tego dnia do rywalizacji przystąpiły drużyny siatkarskie w dwóch kategoriach wiekowych, do lat 16 i powyżej. Zmagania odbywały się na specjalnie przygotowanym przez gminę boisku do siatkówki plażowej. W kategorii do lat 16 rywalizowały trzy drużyny a pierwsze miejsce zdobyły „Wściekłe Machinki” w składzie: Tomasz Trocha, Jakub Wojtczak. Z kolei w kategorii powyżej 16 lat rywalizacja odbywała się pomiędzy pięcioma zespołami, pierwsze miejsce wywalczyli „Desperados” w składzie: Jakub Kwiatosiński, Jarosław Wągiel.„Sportowy Sierpień” kończyła rywalizacja tenisistów w kategoriach do lat 14 i powyżej.W kategorii do lat 14 udział wzięło 5 zawodników, zwycięzcą został Patryk Sowiński. W kategorii powyżej 14 lat do rywalizacji przystąpiło również 5 zawodników, a najlepszy okazał się Henryk Drobenka. „Sportowy Sierpień” przebiegał w bardzo rodzinnej, wesołej atmosferze. Zwycięzcy poszczególnych turniejów otrzymali z rąk Burmistrza GiM Grzegorza Ciesielskiego pamiątkowe puchary, a wszyscy pozostali zawodnicy pamiątkowe dyplomy. Sportowe zmagania okazały się doskonałą zabawą zarówno dla uczestników jak i kibiców.
W dniach od 8 do 22 sierpnia na terenie miasta Tuliszków odbyły się turnieje sportowe w trzech dyscyplinach: streetball, siatkówka plażowa, tenis ziemny.

Czytaj więcej...

Weź udział w głosowaniu w konkursie urbanistycznym

Burmistrz Gminy i Miasta informuje mieszkańców, że w Zespole Szkół w Tuliszkowie – w budynku gimnazjum zostały wyeksponowane prace studentów uczestniczących w konkursie urbanistycznym na projekt studialny pn. „ KONCEPCJA FUNKCJONALNO-PRZESTRZENNA ZAGOSPODAROWANIA NOWEJ DZIELNICY MIESZKANIOWEJ W TULISZKOWIE”.
W terminie od dnia 10 września 2010 roku do dnia 30 września 2010 roku mieszkańcy mogą oddać swój głos na wybrany projekt.
Burmistrz Gminy i Miasta informuje mieszkańców, że w Zespole Szkół w Tuliszkowie

Czytaj więcej...

I Wielkopolskie Zmagania Sołectw oraz Biesiada na Ludowo

W niedzielę, 1 sierpnia, odbyły się, zorganizowane przez Gminę i Miasto Tuliszków oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, I Wielkopolskie Zmagania Sołectw.
Naszą gminę w rozgrywkach reprezentowały zespoły z Tuliszkowa (w składzie: Piotr Jędrasik, Bogdan Kubacki, Bartosz Laurenciak, Tomasz Jarosik, Ryszard Wszędybył, Maria Kaczmarek), Rudy (Józef Kozłowski, Marek Mazurek, Marek Derdziak, Milena Derdziak, Karina Druszcz, Tomasz Ruda) i spontanicznie uformowana, drużyna biesiadników (Marek, Leszek, Teresa, Piotr, Andrzej).
Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o regionie, znajomością gwary poznańskiej, zootechniki i sprawnością fizyczną. Dojono fioletową krowę, karmiono pyrami plastikowe świnie, ujeżdżano byka i ścigano się na rowerach w imitujących stan odurzenia alkogoglach. Zawodnicy zaprezentowali też swoje talenty wokalne i akrobatyczne. Zaproszony na turniej Marcin Daszewski, znany szerszej publiczności z programu Mam talent, pokazał jak dzięki treningowi i silnej woli zapanować nad ciałem. Rywalizacja była wyrównana; zwyciężyli mieszkańcy Rudy, przed tuliszkowianami i grupą biesiadną.
Ufundowane przez Samorząd Tuliszkowa nagrody wręczył burmistrz, Grzegorz Ciesielski. Sołectwo Ruda weźmie udział w losowaniu nagrody (5 tys. zł) Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Do zabawy przyłączyły się zespoły, które zjechały do Tuliszkowa na IX Biesiadę na ludowo. Gościliśmy Brzezinianki z Brzeźna, Tradycję z Malanowa, Jarzębinki z Dziadowic, Krzymowiaków z Krzymowa, wystąpiły też zespoły Jesień i Wrzos. W parkowym amfiteatrze rozbrzmiewały dźwięki skrzypiec, akordeonu i tradycyjne pieśni biesiadne. Wykonawcy zachwycili, inspirowanymi folklorem, barwnymi strojami i swoją żywiołowością.
Dzieci bawiły się na zjeżdżalniach i trampolinach. Były kolorowe baloniki, wata cukrowa, a stoły uginały się od jadła i napitków.
W niedzielę, 1 sierpnia, odbyły się, zorganizowane przez Gminę i Miasto Tuliszków oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, I Wielkopolskie Zmagania Sołectw.

Czytaj więcej...

Konkurs

1. W konkursie mogą uczestniczyć mieszkańcy posesji, znajdujących się na terenie gminy.
2. Uczestników w konkursie mogą zgłaszać:
- Radni,
- Sołtysi,
- właściciele posesji.
3. Zgłoszenie powinno zawierać Imię i Nazwisko właściciela, adres oraz telefon kontaktowy. Zgłoszenia będą przyjmowane w Punkcie Informacyjnym Urzędu Gminy i Miasta Tuliszków do dnia 24 sierpnia 2010 r. na formularzach dostępnych w punkcie informacyjnym.
4. Oceny dokonuje Komisja Konkursowa powołana przez Burmistrza Gminy i Miasta Tuliszków oceniając posesję zgodnie z poniższymi kryteriami:
- Stan techniczny i estetyka budynku
- Architektoniczne powiązanie ogrodzenia i zagrody z otoczeniem
- Atrakcyjność i kompozycja części ogrodowo-wypoczynkowej
- Ogólny ład przestrzenny i porządek oraz stan sanitarno-higieniczny
- Ogólne wrażenie estetyczne
- Nowatorstwo
5. Laureaci poprzednich edycji konkursu będą oceniani wyłącznie w kategorii wprowadzonych zmian względem poprzednich lat.
6. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Gminno-Parafialnych Dożynek w dniu 29 sierpnia 2010 r., które odbędą się w Smaszewie.
7. Za pierwsze 3 miejsca przewidziano nagrody.
8. Konkurs zostanie przeprowadzony tylko w przypadku, kiedy zostanie zgłoszone minimum 5 posesji.
1. W konkursie mogą uczestniczyć mieszkańcy posesji, znajdujących się na terenie gminy.

Czytaj więcej...

20 lat Tuliszkowskiego Samorządu

12 lipca 2010 roku w Sali bankietowej Państwa Manickich odbyło się podsumowanie 20 lat funkcjonowania tuliszkowskiego samorządu.
 
Uroczystości zostały uświetnione przez wielu znamienitych gości m.in. Senatora Ireneusza Niewiarowskiego, Arkadiusza Błochowiaka- członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Wicestarosta Turecki Krzysztof Kolenda,Wojtowie i Burmistrzowie z terenu powiatu Tureckiego, radni reprezentujący gminę Tuliszków oraz wielu innych gości związanych z samorządem i z jego powstawaniem na terenie Gminy i Miasta Tuliszków.
 
Otwarcia uroczystości dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Hryniuk. Po nim głos zabrał Burmistrz Grzegorz Ciesielski, który przybliżył gminę Tuliszków, przedstawił jej walory i wspomniał o warunkach w jakich powstawał tuliszkowski samorząd. Burmistrz podzękował Zarządowi Województwa Wielkopolskiego za wkład w rozwój infrasturktury gminy Tuliszków. Podziękowania oraz  te złożył na ręce Arkadiusza Błochowiaka- członka Zarządu  Województwa Wielkopolskiego. Zaprosił również zebranych do obejrzenia filmu, przygotowanego specjalnie na okazję 20-lecia samorządu terytorialnego.
 
Po emisji filmu, wręczono odznaczenia. Jako pierwsze zostały wręczone odznaki honorowe "Zasłużeni dla Powiatu Tureckiego". Odznaczenia te otrzymali Małgorzata Grześkiewicz, Jarosław Durkiewicz, Dariusz Jasak, Małgorzata Krucka, Bożena Pielesiak oraz Halina Wenc.
 
Wręczono również odznaczenia "Zasłużony dla Gminy i Miasta Tuliszków", którymi uhonorowano: Mariannę Macudzińską, Renatę Kopczyk, ks. Stanisłwa Nowaka, Bolesława Mazurka, Zbigniewa Gradeckiego, Stanisława Kuliga.
 
Podziękowania za wkład samorządności na terenie gminy Tuliszków otrzymali byli burmistrzowie i przewodniczący rad miejskich.
 
Na koniec oficjalnej części głos zabrali zaproszeni goście m.in. Senator Ireneusz Niewiarowski, który pzybliżył sytuację w jakiej powstawał samorząd, Arkadiusz Błochowiak, który pogratulował sukcesu i siły samorządu Tuliszkowa, Krzysztof Kolenda, który pogratulował w imieniu starosty tureckiego wspaniałego jubileuszu oraz Dariusz Młynarczyk, który w imieniu Ireny Tomaszak-Zesiuk, posła na Sejm RP, pogratulował wspaniałego święta samorządu.
 
Po części oficjalnej przyszła koleji na wystepy artystyczne. Jako pierwszy czas gością swoim występem umilił zespół ludowy "Wrzos" z Grzymiszewa .
 
Po nich zaprezentował się Zespół "Jesień" w Tuliszkowie . Na koniec wystąpiła laureatka wielu konkursów muzycznych Wioletta Pigulska.
 
Swoje gratulacje złożyli na ręce burmistrza również dyrektorzy szkół oraz przedszkola z terenu gminy, życząc kolejnych 20 lat sukcesów.
 
Na sam koniec wykonano zdjęcie wszystkich zaproszonych gości, którzy uczestniczyli w tym wspaniałym święcie.
12 lipca 2010 roku w Sali bankietowej Państwa Manickich odbyło się podsumowanie 20 lat funkcjonowania tuliszkowskiego samorządu.

Czytaj więcej...

POLECANY FOTOREPORTAŻ

POLECAMY

facebook_page_plugin